Buzz

Ilekroć czytam, że jestem ikoną, śmieję się. Ja ikoną? To wydaje mi się takie dziwne. Jak ja mogę być kimś takim? Ja widzę się jako matka, z rodziną, z moimi wnukami. Najważniejsza jest rodzina.

 

- Sophia Loren

 

 

WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO

 

Moje życie

 

 

Wieść o pierwszym Oscarze dotarła do niej, gdy przygotowywała pomidorowy sos. W wieku 72 lat wzięła udział w sesji dla kultowego kalendarza Pirelli. Z miłości do mężczyzny zgodziła się na bigamię, odrzucając oświadczyny Carry Granta. Sophia Loren - ostatnia wielka ikona kina.

 

Naprawdę nazywa się Sofia Scicolone. Przyszła na świat 20 września 1934 roku w Rzymie na specjalnym szpitalnym oddziale dla samotnych matek. Dzieciństwo, naznaczone nędzą, wojną i głodem, spędziła w prowincjonalnym miasteczku pod Neapolem, by następnie wyruszyć w filmową podróż życia.
 
Wczoraj, dziś, jutro to historia wychudzonej dziewczynki z nieślubnego związku, która stała się symbolem seksu. Opowieść o drodze od epizodycznej roli w ekranizacji Sienkiewiczowskiego Quo vadis po nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za całokształt twórczości. Wypełnione anegdotami wspomnienia aktorki żyjącej w błysku fleszy, spełniona baśń o Kopciuszku i rzetelna historia złotego okresu kinematografii w jednym. 

 

 

#KONKURS

 

 

Jeśli chcesz otrzymać egzemplarz biografii Sophii Loren, odpowiedz na pytanie: Który film z włoską aktorką w roli głównej jest Ci najbliższy i dlaczego? Na Wasze maile czekamy pod adresem [email protected] do piątku 3 kwietnia do godziny 12:00. Wyniki ukażą się na MIUMAG 10 kwietnia jako update do tej publikacji. W tytule wiadomości prosimy wpisać hasło SOPHIA LOREN, a w treści podać dane niezbędne do wysyłki nagrody: imię, nazwisko, adres, nr telefonu.

 

UPDATE: Książkę otrzymuje Klaudia Tworek, która wytypowała film Zaczęło się w Neapolu. Z Laureatką skontaktujemy się również mailowo. Gratulujemy!

 

 

#VIDEO

 

 

Więcej o książce także w 12. odcinku cyklu Czytam to! na oficjalnym kanale YouTube.com Wydawnictwa Literackiego. O lekturze i jej wyjątkowym, neapolitańskim klimacie opowiada Robert Kasprzycki.

 

 

RlR6pK7znJQ

 

 

Wydawnictwo Literackie

 

wydawnictwoliterackie.pl

 

Wydawnictwo Literackie na Facebook.com

 

Instagram @wyd_literackie

zobacz na jednej stronie