21
04
2015
Karl Lagerfeld – jak dzięki niemu zmienił się dom mody Chanel?
Jedno elektryzujące nazwisko.
#Lagerfeld
- Projektant, artysta, fotograf, reżyser. Osoba niezwykle charyzmatyczna i jedna z najbardziej wpływowych postaci współczesnego świata mody. To on wykreował dzisiejszy wizerunek francuskiego domu mody Chanel, poddał niewyobrażalnej ilości metamorfoz kultową 2.55 i stworzył legendę widowiskowych pokazów z ekscytującą historią w tle.
Kim jest człowiek znany na całym świecie z czarnych okularów, białego kucyka i... ciętego języka?
Artysta wszechstronny
Już jako dziecko Karl przejawiał wyjątkowe zdolności artystyczne – w wolnym czasie kolorował tęczowymi kredkami czarno-białe fotografie i modyfikował kroje sukienek widocznych na zdjęciach. Uwielbienie do szkicowania pozostało mu po dziś dzień: zawsze ma przy sobie prywatny notatnik, w którym rysuje nowe projekty i tworzy pomysły na pokazy mody.
Kiedy mają kilkanaście lat wyjechał z rodzinnego Hamburga do Paryża, uczył się rysunku i sztuki, by stopniowo ukierunkować modowe zainteresowania i powoli budować pozycję w branży. Drzwi do kariery otworzyło mu zwycięstwo w konkursie na najlepiej skrojony płaszcz, do którego zgłosił żółtą oversize'ową narzutkę. Niedługo potem został asystentem Pierre'a Balmain.
To był genialny początek wielkiej kariery, która poprowadziła Karla przez same topowe szyldy, od Valentino, przez Chloé i Fendi, aż po Chanel.
W międzyczasie projektant powołał do życia brand sygnowany własnym nazwiskiem, równocześnie spełniając się w roli fotografa i reżysera filmów reklamowych. Zdjęcia jego autorstwa można było oglądać w kilku edycjach VOGUE'a, Harper’s Bazaar i Numéro oraz na kartach prestiżowego kalendarzu Pirelli. Poza tym powstał film dokumentalny o jego życiu (Lagerfeld Confidential), Coca-Cola wypuściła serię zaprojektowanych przez niego butelek, a jego dzieła haute couture i repliki słynnych projektów trafiły na sale muzealne.
Paryska rewolucja
Fotel dyrektora kreatywnego Chanel został przejęty przez Karla w 1983 roku. Francuski dom mody nie funkcjonował wówczas najlepiej, zarzucano mu konserwatyzm, monotonię oraz skojarzenia z przestarzałymi perfumami, przez co nie był zbyt popularny zwłaszcza wśród młodszej klienteli. 50-letni wtedy Lagerfeld postawił sobie za cel odświeżenie wizerunku marki i przywrócenie jej dawnej świetności.
Do klasycznych żakietów zestawionych z perłowymi naszyjnikami postanowił dodać wyraziste, świeże kolory.
Zaczął wykorzystywać także nowoczesne materiały takie jak bawełny i jedwabie, łącząc je z tradycyjnym chanelowskim tweedem i dżersejem. Również kroje i fasony ubrań zostały uaktualnione. Spódnice straciły na długości, zalotnie odsłaniając kolana, a marynarki sięgnęły poza talię, hołdując uwielbianej w latach 80. modzie na kroje oversize.
Rezultat? Chanel zdobyło zainteresowanie nowej generacji klientek, które pokochały luksusowe i rewolucyjne kolekcje Karla.
Tweedowy żakiet – jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli, które wyszły spod igły Coco Chanel, stał się dzięki nowemu dyrektorowi artystycznemu nieodłącznym elementem każdej wybiegowej kolekcji marki. Prosty, pudełkowy fason zyskał nowe elementy w stylu nierównych i poszarpanych wykończeń, nietypowych rąbków, rockowych dziur czy widocznych przeszyć. Projektant nie zapomniał także o pikowanej Chanel 2.55. Klasyczny model, dostępny w kilku podstawowych kolorach oraz trzech rozmiarach, nie zmienia się od lat, ale Karl co sezon wypuszcza chwilową wariację na temat osławionego designu, natychmiast czyniąc go obiektem pożądania wszystkich chanelofili.
I tak francuski szyld stał się domem mody otwartym na wszystkie kobiety.
Dzisiaj w Chanel mogą ubierać się babcie, mamy oraz córki, z pokolenia na pokolenie przekazując sobie w spadku ulubione torebki i świetnie odszyte kostiumy. Karl nie zrezygnował bowiem z chanelowskiego dorobku, a odmłodził kultowe projekty i pokazał światu, że Coco stworzyła ponadczasowe kroje, które na przestrzeni dekad nic nie straciły ze swojego czaru. Wystarczyło je tylko umiejętnie unowocześnić.
Zobacz także:
Świat według Karla: 10 najlepszych cytatów z kultowej książki
Chanel 2.55: Eskcytująca historia, słynne wariacje, paryskie zakupy