28
10
2015
Alber Elbaz opuszcza dom mody Lanvin po 14 latach
Alber Elbaz
Ten rok stoi pod znakiem wielkich przetasowań w modowej branży. Ze stanowisk dyrektorów kreatywnych zrezygnowali już Raf Simons (Dior), Alexander Wang (Balenciaga) i Donna Karan (DKNY). Kolejnym projektantem, która zmienia swoją ścieżkę kariery, jest Alber Elbaz.
Projektant pożegnał się z najstarszym paryskim domem mody po czternastu latach współpracy. Jako oficjalny powód rozstania podaje się wewnętrzne konflikty oraz brak wspólnej wizji marki pomiędzy Elbazem a zarządem.
Alber Elbaz urodził się w Maroko, a studiował w Izraelu.
Swoją karierę zaczynał u Guy Laroche, później projektował dla Yves Saint Laurent, a w 2001 roku został głównym dowodzącym Lanvin. Designer zajął się tu nadzorem wszystkich działów projektowych, zarówno mody, akcesoriów i perfum, jak i wystroju wnętrz.
W ciągu kilkunastu lat swojej kadencji w Lanvin, Alber zdobył przydomek przyjaciela kobiet. Tworzył ultrakobiece fasony pełne rozkloszowanych linii i fikuśnych dodatków. Zawsze podkreślał, że doskonale zna swoje klientki i kocha je takie, jakimi są, z ich zmarszczkami, siwymi włosami i emocjami.
Dzięki jego wysiłkom nastąpił powrót do najlepszej epoki Lanvin, czyli lat 20., kiedy szyld jednoznacznie kojarzył się ze stylem reprezentującym prawdziwy paryski szyk: elegancki, ponadczasowy, ale z charakterem. Szykowne kreacje z całym boagctwem falban, draperii i soczystych barw dały Lanvin drugie życie.
Alber Elbaz
Pod rządami Albera, Lanvin rozkwitło i stało się liczącym graczem w branży. Projektant chętnie nawiązywał do historii marki -– to właśnie on przywrócił charakterystyczny kolor Lanvin, czyli kultowy bleu Lanvin w odcieniu niezapominajek, który został zainspirowany freskami renesansowego malarza Fra Angelico. Elbaz zasłynął także współpracą z H&M, dla której stworzył limitowaną kolekcję ubrań i akcesoriów.
Kto teraz obejmie po nim fotel dyrektora artystycznego? Na razie trudno nawet spekulować. Wiadomo tylko, że projektant pozostawił po sobie niedokończoną kolekcję pre-fall 2016.
Polecamy: Historia domu mody Lanvin - od początków Jeanne do epoki Elbaza