24
03
2015
25 lat Pretty Woman! 10 faktów o kultowym filmie
Pretty Woman, 1990
Już w poniedziałek (23 marca) wypada wyjątkowa rocznica dla fanów kultowych komedii romantycznych. Oto Pretty Woman, film z 1990 roku w reżyserii Garry'ego Marshalla, kończy 25 lat. Scenariusz inspirowany fabułą Kopciuszka, mimo upływu czasu, wciąż zdaje egzamin, choć niektóre kwestie znamy już przecież na pamięć. A scena szalonych zakupów przy Rodeo Drive? Dokładnie o takich marzymy, odkąd jako kilkulatki pierwszy raz obejrzałyśmy film!
Vogue.com postanowił celebrować filmowe urodziny, gromadząc związane z nim zaskakujące fakty, dotyczące scenariusza, niektórych dialogów, strojów w których pojawia się Julia Roberts oraz auta, jakim po Los Angeles poruszał się Richard Gere jako Edward Lewis.
Pretty Woman, 1990
#1 To nie ciało Julii Roberts widzimy na plakacie
Plakat, którym ostatecznie promowany był film, to efekt photoshop'owego połączenia głowy Julii Roberts z ciałem jej dublerki, Shelley Michelle, która zastępowała aktorkę podczas produkcji w scenach wymagających choć częściowego negliżu.
#2 Film miał nazywać się $3,000 i być mrocznym dramatem
Początkowo tytuł miał nawiązywać do stawki, jaką Edward zaoferował Vivian za jej towarzystwo, a jego fabuła miała kręcić się wokół prostytucji na ulicach Los Angeles, a nie słodkiego romansu w luksusowym hotelu. Handel narkotykami i ciałem zostały jednak wymienione na o wiele przyjemniejsze wątki.
Pretty Woman, 1990
#3 Rolę Vivian Ward miała pierwotnie dostać Molly Ringwald
Scenariusz, zanim trafił w ręce Julii Roberts, został wysłany do Molly Ringwald. To mógł być jej wielki, przełomowy moment w karierze, ale z jakiegoś powodu albo to ona rolę odrzuciła, albo ktoś wpadł na pomysł zatrudnienia innej aktorki. Kwestia pozostaje niejasna, ale możemy się założyć, że Molly do dziś ubolewa na rozwojem wypadków!
#4 Richard Gere wpłynął znacząco na dwie ważne sceny
Pamiętacie scenę z zatrzaskiwaniem dłoni Vivian w pudełku z kosztownym naszyjnikiem? Tak naprawdę Richard zrobił to spontanicznie, w ramach żartu, ale reżyserowi naturalność ujęcia i reakcja Julii tak bardzo się spodobały, że zdecydował się ją zostawić.
Pretty Woman, 1990
#5 Utwór fortepianowy z hotelowego lobby komponował... Gere
W nocnej scenie, kiedy Vivian udaje się na poszukiwania Edwarda i zastaje go grającego na fortepianie, Richard Gere nie tylko naprawdę sam gra, ale odtwarza utwór, który sam na potrzeby filmu skomponował!
#6 Czerwona suknia Vivian miała być... czarna
Kostiumami do filmu zajmowała się Marilyn Vance, która długo po zakończeniu zdjęć do filmu wyznała, że wszystkie sceny, w których Roberts pojawiała się w czerwonej sukni, były nagrane trzy razy w trzech różnych kreacjach różniących się kolorem. Podczas montażu nie było wątpliwości, że czerwona wypadła lepiej niż zapisana pierwotnie w scenariuszu czarna.
Pretty Woman, 1990
#7 Pierwsza miłosna scena z Richardem paraliżowała Julię
Aktorka pytana o kręcenie Pretty Woman, wspomina do dziś, jak niesamowicie sparaliżowała ją pierwsza miłosna scena z Richardem Gere. Była tak zestresowana, że na czole pojawiła jej się pulsująca żyła, którą reżyser musiał rozmasować, żeby zniknęła.
#8 Marki Ferrari i Porsche odmówiły pojawienia się w filmie
Kiedy Edward poznaje Vivian, jedzie ulicami Los Angeles imponującym wozem marki Lotus. Producenci zdecydowali się na niego, kiedy Ferrari i Porshe odmówiły pokazania się w filmie o prostytucji. Z pewnością poczuli frustrację na wieść, że sprzedaż Lotusa tuż po premierze wzrosła trzykrotnie!
Przeczytaj także:
Anna Dello Russo. Zawód: FASHIONISTKA