02
11
2023
Styl retro – jaki ma wpływ na codzienną modę?
Instagram @psychesthetique
Moda lubi powracać od przeszłości, a w ciągu ostatnich kilku
sezonów robi to wyjątkowo często, choć nigdy dosłownie.
Zamiast odwzorowywać, bawi się koncepcją, nawiązując
nawet do kilku trendów jednocześnie. Efekt?
Nieoczywista mieszanka epok i styli.
Przyglądamy się nowym kolekcjom największych światowych
brandów, wyjaśniając, jak styl retro wpływa na codzienną modę.
Instagram @shayanarex
Co to jest styl retro?
Styl retro i vintage często używane są zamiennie do określenia tego samego zjawiska. Jest to jednak błąd. Pierwszy termin używany jest do określenia elementów współczesnej kultury, także związanych z modą, które świadomie imitują trendy z niedalekiej przeszłości. Są to więc nowe produkty, ale wystylizowane na te pochodzące sprzed wielu lat.
Vintage pochodzi z języka angielskiego i oznacza wino najlepszego
gatunku wytworzone z winogron zebranych podczas jednego sezonu.
Termin nie odnosi się do jednego konkretnego okresu w historii.
Słowem vintage można określić meble, dodatki, ubrania czy
akcesoria, których metryka sięga minimum 20-25 lat wstecz.
Instagram @maceymarie
Czym charakteryzuje się styl retro w modzie?
Stylu retro nie da się jednoznacznie opisać. Wszystko zależy od tego,
do jakiego okresu w historii mody nawiązuje nasza stylizacja.
Trend polega w końcu na wykorzystywaniu kolorystyki, fasonów
oraz krojów nawiązujących charakterem do minionych dekad.
Jakie są typowe elementy ubioru każdej epoki?
Lata 20. XX wieku – dekada naznaczona były ogromną kulturową zmianą, u której podstawy leżał ruch sufrażystek. Sukienki i spódnice zaczęły odsłaniać łydki, długie rękawy zastąpiono ramiączkami, a wyeksponowane plecy stały się jednym z najpopularniejszych detali podczas eleganckich spotkań w towarzystwie. Uwagę w modzie zwracał również obniżony pas – zamiast akcentowania naturalnej talii, tworzono prostą linię ciała.
Lata 30. XX wieku – lata kreślić można jako “powrót do kobiecości”. Ciało znów osłoniły długie tkaniny sięgające samym kostek. Zainteresowaniem zaczęła natomiast ponownie cieszyć się talia, a także pupa. Linię bioder akcentowało się natomiast przez niezwykle głębokie dekolty na plecach. Do modowych łask wróciły treny, obszerne spódnice wieczorowych sukni, futra (w tamtych latach jeszcze prawdziwe) i krótkie żakiety. Moda coraz częściej zaczęła być także postrzegana jako sztuka, niżeli rzemiosło.
Lata 40. XX wieku – wojna sprawiła, że moda damska zaczęła się maskulinizować. Linia ubrań staje się mniej płynna, projekty są węższe, bardziej dopasowane do sylwetki. Brak tkanin powoduje, że dominują proste kroje, które nie ograniczają ruchów. Spódnice sięgają kolan, a kobiety coraz częściej wybierają na co dzień spodnie - zwłaszcza te luźne i z wysokim stanem.
Lata 50. XX wieku – epoka new looku była dla mody czasem przełomowym. Po zwycięstwie aliantów odradza się haute couture, glamour, ale co ciekawe, również pret-a-porte. Tendencje widocznie się ścierają. Z jednej strony gwiazdy lansują wąskie wcięcia w talii, szerokie spódnice, mnogość detali i wykorzystanie takich technik jak koronki i hafty. Z drugiej masowa produkcja ubrań prężnie się rozwija. Wraz z upływem czasu różnorodność w trendach eksponowali młodzi i zdolni - Cristobal Balenciaga, Charles James,Hubert de Givenchy,, Saint Laurent czy Coco Chanel.
Lata 60. XX wieku – dekada upłynęła pod znakiem rewolucji, nie tylko w modzie. Oprócz zmian obyczajowych (rewolucja seksualna), w latach 60. miały miejsca także niezwykle istotne przełomy technologiczne. Na ulicach zauważyć można było elegancję z lat 50., młodzieńczy styl lansowany przez twórczynię spódniczki mini, Mary Quant, nurt space age, a także styl hipisowski z końca dekady. Z epoką najbardziej kojarzą nam się geometryczne nadruki, pudełkowe sukienki, futuryzm, spodnie culottes i śmielsze odsłanianie ciała.
Lata 70. XX wieku – podobnie jak we wcześniejszych epokach, w latach 70. XX wieku również zauważyć można kilka tendencji. Do tych najpopularniejszych zaliczyć można: hippie, disco oraz punk. Na początku dekady stawiano nacisk na rzeczy tworzone ręcznie, dlatego patchwork i hafty były niezwykle popularne. Wraz z upływem lat moda zaczęła być coraz łatwiej dostępna, co wpłynęło na trendy. Maksymalistyczna biżuteria, niebotycznych platform i błyszczące tkaniny stały się bardzo pożądane.
Lata 80. XX wieku – dekada charakteryzuje się przede wszystkim obfitością i maksymalizmem. Przeskalowane ramiona, mocne wcięcia w talii, biżuteria XXL i zabawa kolorami – tak wyglądała szafa typowej kobiety pięćdziesiąt lat temu. Punkową rewolucję kontynuowała natomiast w Wielkiej Brytanii Vivienne Westwood. Na językach coraz częściej pojawiał się także Gianni Versace. Jaskrawe kolory, obcisłe fasony i bogata ornamentyka stały się znakami charakterystycznymi włoskiego domu mody.
Instagram @shayanarex