05
04
2015
Kopia czy oryginał? Najczęściej podrabiane ubrania i dodatki
Fasony kultowe to przedmioty owiane swoistą legendą i prawdziwy obiekt pożądania każdej zorientowanej na modę osoby.
Aby osiągnąć swój status, musiały zdobyć rozgłos jeszcze w dniu premiery, a istoty ich stylu nie mógł nadszarpnąć nawet upływ czasu. Niektóre potraktowane jako inspiracja i niedościgniony wzór, goszczą w większości sklepów sieciowych jako luźna interpretacja pierwowzorów. Z kolei inne są bezkarnie kopiowane i oferowane klientom jako oryginały, zwłaszcza tym poszukującym dobrych okazji z niepewnych źródeł.
Redakcja Another Magazine stworzyła listę najczęściej podrabianych modeli ubrań i dodatków spod igły topowych domów mody. Z pewnością nikogo nie zdziwi obecność 2.55 w rankingu, ale kilka innych pozycji zaskoczyło nawet nas!
Żakiet Chanel
Krótki tweedowy żakiet wykonany z wełny bouclé to dzisiaj symbol najlepszej francuskiej elegancji. Coco zadebiutowała z projektem w 1954 roku i zszokowała cały Paryż męskością linii. Jej inspiracją były marynarki noszone przez ówczesnych gentlemanów i sposób skrojenia odzieży dla mężczyzn.
Mademoiselle pragnęła przełamać sztywność dotychczasowej mody damskiej, a tym samym podarować kobietom wygodę oraz swobodę ruchów. Od tego czasu powstały setki replik mniej lub bardziej przypominających oryginał. Czym wyróżnia się prawdziwy chanelowski żakiet? Wyjątkowym splotem wełny i czterema kieszeniami.
Torebka Speedy Louis Vuitton
Monogram Canvas wytłoczony na materiale torebek Louis Vuitton to jeden z najczęściej imitowanych wzorów na świecie. Autorem projektu był syn założyciela tego francuskiego domu mody – Georges Vuitton. Motyw przedstawia inicjały projektanta oraz kwiaty inspirowane japońską sztuką. Początkowo ozdabiał on tylko linię walizek, jednak prędko wylądował na większości akcesoriów marki, stając się jej znakiem rozpoznawczym i równocześnie synonimem luksusu.
Poręczny, miejski kuferek Speedy ozdobiony słynnym monogramem stanowi marzenie wielu modniś. Z tego powodu bardzo łatwo można trafić na ewidentnie fałszerstwa. Jak odróżnić podróbkę od oryginału? Zwróć uwagę na detale: kolor nici, sposób wykończenia, skórzane elementy, inicjały ukryte w różnych miejscach. Perfekcyjne szycie to dowód na oryginalność.
Pomocne z pewnością okażą się także wskazówki z artykułu, w którym zdradzamy wszystkie sekrety legendarnej torby Speedy.
Torba Birkin Hermès
W 1984 roku prezes francuskiego domu mody Hermès, Jean Louis Dumas, spotkał w samolocie ówczesną it girl, – Jane Birkin. Aktorka poskarżyła się Dumasowi, że nie może znaleźć torebki, która byłaby dostatecznie duża, tak aby sprostać jej potrzebom, ale przy tym zachowywała klasę i najwyższą jakość.
Z tego powodu Jane była zmuszona zabierać ze sobą wiklinowy koszyk w każdą weekendową podróż. Owocem tej dyskusji był pomysł stworzenia Birkin Bag. Torba została zaprojektowana specjalnie dla Jane, ale pokochały ją kobiety na całym świecie – za prostotę, francuski szyk i przede wszystkim pakowność. A dzisiaj? Kopie tego akcesorium można znaleźć dosłownie wszędzie, jednak posiadanie oryginału jest niezmiennie powodem do dumy. Warto podkreślić, że czas oczekiwania na zamówionego Birkin'a wynosi ponad dwa lata!
Sukienka Mondrian YSL
Model geometrycznej sukienki zaprojektowany przez samego Yves Saint Laurent'a to symbol lat 60. Kiedy w 1965 roku kreacja pojawiła się na wybiegu, wywołała ogromne poruszenie wśród modowej śmietanki. Cięta w literę A, bez rękawów, pokryta intrygującym wzorem przedstawiającym abstrakcyjny obraz holenderskiego artysty Pieta Mondrian'a – to po prostu musiało się spodobać!
Prosta sylwetka i charakterystyczny motyw są często wykorzystywane przez współczesnych twórców nawiązujących do swingującej dekady i niestety dają też pole do popisu licznym fałszerzom.
Torebka Chanel 2.55
Kolejny klasyk od Chanel to rzecz jasna pikowana torebka na łańcuszku. Powstała, jak sama nazwa wskazuje, w lutym 1955 roku. – Mam dosyć ciągłego trzymania w dłoni torebki. – zwykła narzekać Coco – Dlatego dodam pasek, żeby nosić ją na ramieniu. Zrealizowanie swojej wizji Mademoiselle zleciła warsztatowi Alberta Monnota, odpowiedzialnego wówczas za dział skórzanych akcesoriów w domu mody Chanel. Na przeplatanym łańcuszkiem pasku zawieszono prostokątną, wykonaną z mięciutkiej jagnięcej skórki bazę, której forma i pikowania nawiązywały do kształtu ulubionej sofy z apartamentu projektantki.
Do dzisiaj powstało tak wiele kopii tej torebki, że w modowym nazewnictwie ukuto nawet określenie chanelka, oznaczające każdą małą, pikowaną torebkę imitującą oryginał. Poza tym, że falsyfikaty bywają doskonale dopracowane, model występuje w bardzo wielu wariacjach. Uznawane za charakterystyczne detale, jak i specjalne znakowanie, z czasem ulegały modyfikacjom. Wytrawne oko zauważy różnice, chociażby w jakości użytych materiałów czy staranności wykonania. Nie można jednak polegać tylko na ogólnym wrażeniu, dlatego prezentujemy kilka podstawowych elementów, które pozwolą ocenić, czy mamy do czynienia z oryginałem, czy też repliką.
Po czym jeszcze poznać oryginalną Chanel 2.55? Wszystkie niezbędne szczegóły znajdziecie tutaj >>>