15
01
2016
Jak powstają szpilki Dior? Dioressence od podstaw
Dioressence
Bardzo smukłe, niezwykle uniwersalne, podkreślające łuk stopy, wydłużające nogi – szpilki autorstwa Christiana Diora z 1954 roku do dziś pobudzają wyobraźnię designerów i noszących je kobiet.
Ich produkcja niezmiennie wymaga wielkiej precyzji, najwyższej jakości materiałów i ręcznej pracy rzemieślników. W jaki sposób w atelier Dior tworzy się kultowe pantofelki?
Kilka kilometrów za malowniczą Wenecją znajduje się zakład, w którym powstają modele z kolekcji Dioressence.
Cały proces rozpoczyna się w studiu projektowym – tam na papierze rodzi się projekt szpilek, obiektu westchnień milionów.
Pierwszy, luźny szkic przedstawia ogólną formę buta. Na drugim etapie każdy szczegół zostaje dokładnie wyrysowany i zaznaczony – to ułatwia zadanie rzemieślnikom i jest punktem wyjścia ich pracy. Najpierw produkowana jest unikatowa szpilka wieńcząca pantofelek – ostra, wysoka, ale niezwykle stabilna, inspirowana włoskim sztyletem stiletto. W całości wykonuje się ją ręcznie, co zapewnia wyjątkową gatunkowość.
Następnie, przebierając wśród próbek materiałów, rzemieślnik wybiera najlepszy materiał. Faktura skóry, jej cechy charakterystyczne, grubość, ewentualne skazy – to wszystko wpłynie na końcowy efekt.
Dioressence są szyte na bazie najlepszych jakościowo skór jagnięcych i cielęcych w dwóch wariantach: lakierowanym oraz gładkim.
Kolejny krok to użycie wzornika i wycięcie skórzanych części buta.
Cięcie musi być szybkie i pewne, a perfekcja zależy od rzemieślnika i ostrza, którym się on posługuje. Całą konstrukcję dwunastu kawałków materiałów łączy się przy użyciu nici oraz specjalnego, zaokrąglonego młotka i malutkich gwoździ. Umieszczane są także elementy zapewniające pantofelkom sztywność i strukturę. Przy pomocy kopyta szewskiego i maszyny z wysoką temperaturą but jest formowany w rękach profesjonalisty.
Usztywnia on jego boki i wypycha przód (kreując wąski czubek), a także zajmuje się wnętrzem pantofelka, gdzie umieszcza metalową stalkę i miękką część na wierzchu. Kolejno przechodzi do podeszwy i obcasa, do którego przykleja warstwę skóry, równomiernie ja rozprowadzając i odcinając nadmiar materiału. Na koniec dodaje metalowe elementy gwarantujące większą stabilność. Tak oto rodzą się szpilki Dioressence.
„ ”
Nosząc wysokie obcasy, kobieta zyskuje taneczny chód i kołyszący krok, który akcentuje efekt noszonej przez nią sukienki.
– Christian Dior
Dioressence
Dioressence
Dioressence
Dioressence
W ramach kampanii Dioressence, artysta Ignasi Monreal przygotował spot, który miksuje współczesne ujęcia z archiwalnymi nagraniami, co tylko podkreśla ponadczasowy charakter diorowskich szpilek. >>>