23
11
2023
Skandynawska metoda spania: Przepis na udany związek
Instagram @hannaschonberg
Istnieje wiele korzyści dla naszego organizmu,
które niesie spanie wraz z drugą połówką.
Mózg uwalnia wówczas oksytocynę znaną jako „hormon miłości lub szczęścia”, która zapewnia korzyści dla zdrowia psychicznego takie jak mniejszy stres i niepokój oraz większa satysfakcja ze wspólnego pożycia, a także zaszczepienie poczucie spokoju i bezpieczeństwa, pomagając tym samym nam lepiej regenerować się podczas nocy.
Niemniej jednak dzielenie łóżka z partnerem może u niektórych powodować dyskomfort, szczególnie kiedy mamy zły dzień lub po prostu potrzebujemy swojej prywatnej przestrzeni - przecież każdy z nas ma pewne przyzwyczajenia, które niekoniecznie pokrywają się z potrzebami drugiej osoby, zwłaszcza kiedy dopiero zaczęliśmy związek i wspólne mieszkanie.
Rozwiązaniem na zaspokojenie potrzeb obojga może okazać się
skandynawska metoda spania, która pomimo nocnego relaksu
we dwoje, pozwala zachować partnerom niezależność.
Zobacz także: Inspiracja dnia - Sarah Jessica Parker
Instagram @hannaschonberg
Skandynawska metoda spania - na czym polega?
Zgodnie ze skandynawską praktyką, która bardzo odbiega od europejskich zwyczajów, należy zmienić sposób myślenia o wspólnym spaniu. Zamiast denerwować się na swoją drugą połówkę, że zajmuje za dużo miejsca, jej temperatura ciała jest niekompatybilna z naszą lub po prostu chce się przytulać w nocy podczas gdy my nie, wystarczy wydzielić osobne części, które pozwolą na zachowanie odpowiedniego komfortu obydwu partnerom.
Wystarczy, że podzielisz łóżko na dwie wyraźnie oddzielne części,
które uwzględnią oddzielny materac, prześcieradło oraz kołdrę,
dzięki którym uda wam się stworzyć dla siebie odpowiedni
mikroklimat, który będzie sprzyjał dobremu snu.
Opcji personalizacji jest całe mnóstwo. Osoby, które marzną w nocy polubią tkaniny takie jak bawełna i flanela. Jeśli chodzi o kołdry - wybór również jest ogromny w zależności od potrzeb. Hipoalergiczna i wykonana z ciepłego pierza, sprawdzi się by otulić zmarzniętych, a ta lekka i cienka to świetna propozycja dla tych dla tych, którym jest wiecznie gorąco.
Instagram @byneele
Korzyści dla dwojga
Posiadanie oddzielnych kołder ma wiele zalet i zdaniem
Skandynawów jest niezbędne do zapewnienia funkcjonalnego snu.
Każda osoba ma swoją własną osłonę, która pozwala na swobodne poruszanie się i nie powoduje dyskomfortu dla partnera podczas zmiany pozycji w nocy. Ponadto do korzyści wymienianych przez osoby śpiące pod osobnymi kołdrami należą: lepsza jakość snu, mniejsza ilość pobudek w nocy spowodowanych przez przemieszczania się partnera oraz możliwość indywidualnego dostosowania nocnego przykrycia do własnych preferencji temperatury podczas snu.
Instagram @hannaschonberg