Covet

Annie Goetzinger to znana francuska rysowniczka i autorka komiksów, której prace można było oglądać m. in. w dzienniku Le Monde.

 

Specjalnie dla domu mody Dior artystka stworzyła obrazkową historię przedstawiającą kulisy powstania legendarnej kolekcji New Look.

 

Girl in Dior

 

Pięknie wydany komiks stanowi (zaraz po filmie dokumentalnym Dior and I z 2014 roku) kolejną próbę opowiedzenia o dorobku francuskiego domu mody. Podczas gdy filmowy dokument skupiał się na prezentacji sylwetki obecnego dyrektora kreatywnego  Rafa Simons'a, rozwoju jego kariery, sposobu pracy nad kolekcjami i pokazami, to album nawiązuje do osoby twórcy osławionego szyldu, Christiana Diora.

 

Opowieść toczy się wokół fikcyjnej postaci dziennikarki o imieniu Clara, która bierze udział w przełomowym pokazie z 1947 roku. Redaktorka przyciąga uwagę samego projektanta i ma okazję poznać prawdziwy świat kreatora, gdyż zostaje jego modelką.

 

Za kulisami New Look

 

Jak tłumaczy autorka komiksu, akcja rozgrywa się w trakcie jednej dekady, startując w chwili wielkiego debiutu Diora w 1947 roku. Zamiarem Annie nie było przedstawienie całego życia Christiana Diora od narodzin aż do śmierci, ale ukazanie momentów kluczowych dla jego kariery.

 

Rysowniczka udowadnia, że kolekcja New Look przyniosła marce prestiż i świetność, a równocześnie przyczyniła się do rewolucji w modzie kobiecej oraz zmian w postrzeganiu piękna i źródeł kobiecej siłyDzięki Diorowi wszystkie kobiety mogły poczuć się jak eleganckie gwiazdy filmowe – pewne siebie i szykowne.

 

Annie Goetzinger interesuje postać Christiana, czyli projektanta, twórcy autorskiej marki, rozkloszowanych kreacji i wyrafinowanych dodatków. Graficzka opowiada o jego stylu pracy, inspiracjach oraz środowisku, w jakim się obracał. 

 

Mariaż mody i komiksu

 

Głównym celem było wierne odtworzenie na papierze sylwetek New Look. Rozkloszowane sukienki, baskinki, zwężona talia i ogromne kapelusze są tu perfekcyjnie dopracowane. Miękka linia i delikatne barwy w wydaniu Annie Goetzinger zdają się być równie eleganckie co klasyczne stroje Diora. 

 

W rysunkach Girl in Dior nie ma miejsca na przeładowanie kolorami, co pozwala w pełni skupić się na eksponowanych strojach.

 

Komiks Annie Goetzinger przelewa na papier ducha luksusowych projektów Christiana Diora. 128 stron czarujących ilustracji wykonanych techniką akwareli tylko uwydatnia ponadczasowy charakter kreacji, w których ponad wszystko liczyła się objętość, objętość i jeszcze raz objętość!

 

 

Polecamy także:

 

Historia New Look, czyli jak Christian Dior stworzył kobietę

 

Glamour Dior: 1952-1962. Zdjęcia zza kulis by Mark Shaw

zobacz na jednej stronie