03
02
2022
Makaroniki home made: Przepis na paryskie bezy z kremem
Nad urokiem misternych pyszności z paryskim rodowodem trudno
nie rozpłynąć się z zachwytu. Wykonywane z niezwykłą precyzją
przez najznakomitszych cukierników, od lat moszczą się wygodnie
w loży ich największych deserowych wyzwań.
Pozornie proste i nieskomplikowane (wszak skład mają niezmiernie banalny - białka jaj, drobno zmielone migdały, cukier puder i kremowy ganache do sklejenia dwóch symetrycznych ciasteczek) w rzeczywistości są prawdziwą zmorą amatorów domowych wypieków. Amy Thomas w książce Paryż mój słodki zaznacza, że góra i dół powinny być idealnie gładkie i z jolie połyskiem, a centralna warstwa, la croute, postrzępiona.
Jak zrobić domowe makaroniki?
Wnętrze ma być wilgotne, ale nie mokre; zewnętrze chrupkie,
ale nie twarde. Podsumowując, im większą wiedzę ma się na temat
makaroników, tym łatwiej zrozumieć, dlaczego są takie drogie.
Paryżanie od lat toczą dyskurs, kto powinien dzierżyć palmę pierwszeństwa w kategorii smakowitości makaroników - kultowe (i tradycyjne) Ladurée czy może bardziej eksperymentalne Pierre Hermé. Co ciekawe, wspomniany cukiernik zaczynał swoją pasjonującą karierę cukierniczą właśnie w Ladurée, ale w 1998 roku zdecydował się odejść, przy okazji zabierając swoją najlepszą kombinację smakową - Ispahan.
Dziś makaroniki wodzą na pokuszenie nie tylko dystyngowane, spragnione słodkości bywalczynie salons de thé, ale wszystkich wielbicieli uroczych, pysznych drobiazgów i łowców rozmaitości. Malina z wasabi, morela i szafran, biała trufla z orzechem laskowym... Och, i jak tu się nie skusić? Na szczęście do Paryża nie mamy daleko, ale dla niecierpliwych łakomczuchów postaramy się odtworzyć sekretną recepturę od ręki.
Składniki: 3 białka jaj, 2 łyżki cukru pudru, 1 i 1/4 szklanki cukru pudru +
dodatkowo po posypania po markizach, szklanka zmielonych migdałów,
200 g białej czekolady, 2 łyżki śmietany 18%
Przepis na ganache: Czekoladę połam na kostki i rozpuść
z dodatkiem śmietany, cały czas mieszając.
Przepis na beziki: Ubij białka na sztywną pianę, stopniowo dodając 2 łyżki cukru pudru. Kiedy piana będzie już sztywna, a cukier całkowicie rozpuszczony, dodaj zmielone migdały, wymieszane z pozostałym cukrem pudrem (1 i 1/4 szklanki). Mieszaj aż składniki dobrze się połączą, uważając, aby piana nie zmniejszyła swojej objętości.
Blachę pokryj papierem do wypieków. Nałóż po łyżeczce masy w odległości około 3 cm od siebie. Włóż do do nagrzanego do 160 stopni C piekarnika. Piecz przez około 12 minut. Później cierpliwie czekaj aż ciasteczka wystygną. Makaroniki przełóż masą i ewentualnie posyp po wierzchu cukrem pudrem.
Bon appétit!