07
06
2015
Wieszak na Wybiegu: Czy modelki mają w życiu łatwiej?
The Coveteur
Czy modelki naprawdę żywią się wacikami, sypiają po 3 godziny na dobę i czytają wyłącznie VOGUE'a? Tego wszystkiego możecie dowiedzieć się z felietonów Marty Nowackiej – modelki i autorki bloga Wieszak na Wybiegu. Pytanie na dzisiaj: Czy modelki mają w życiu łatwiej po zakończeniu kariery? Tak, ale wcale nie dzięki ładnej buzi i długim, zgrabnym nogom.
1
Dziewczyny, które zostają modelkami, od najmłodszych lat uczą się odpowiedzialności i samodzielności.
Dla 15- czy 16-latki (oraz jej rodziców) niezwykle stresującym momentem jest już podróż pociągiem do wielkiego miasta, a co dopiero kilkutygodniowy kontrakt na drugim końcu świata. Modelki podczas zagranicznego wyjazdu muszą same o siebie zadbać: gotować, robić zakupy, prać, sprzątać i odpowiednio gospodarować kieszonkowym od agencji. Rozpoczęcie studiów i wiążąca się z tym wyprowadzka z rodzinnego domu nie są dla modelek tak drastycznym krokiem w dorosłość, jak dla większości ich rówieśników.
The Coveteur
2
Dzięki kontraktom zagranicznym modelki mają szansę poznania obcych kultur, kosztowania niecodziennych obyczajów.
Umiejętność komunikacji z mieszkańcami najbardziej odległych zakątków świata oraz wrażliwość na różnice kulturowe mogą okazać się przydatne podczas szukania pracy w innej branży niż modeling i zostać docenione przez przyszłych pracodawców.
3
W trakcie wyjazdów modelki zawierają wiele nowych znajomości, które mogą być pielęgnowane przez kolejne lata i przetrwać próbę czasu również po skończeniu kariery.
Posiadanie bliskich przyjaciół w różnych częściach globu to z pewnością duże ułatwienie podczas planowania wakacji! Modelingowe kontakty mogą być pomocne także przy realizacji autorskich projektów, nawet tych niezwiązanych bezpośrednio z branżą mody. Top modelki często decydują się na założenie własnego magazynu modowego, stworzenie nowej marki odzieżowej, zaprojektowanie kolekcji biżuterii czy skomponowanie autorskiego zapachu, korzystając przy tym z pomocy zaprzyjaźnionych stylistów, fotografów i projektantów.
The Coveteur
4
W pracy modelki szlifują nie tylko język angielski, ale mają również możliwość osłuchania się z innymi językami, często bardzo nietypowymi i egzotycznymi.
Wiele dziewczyn dzięki wyjazdom do Azji rozpoczyna naukę chińskiego, koreańskiego czy japońskiego. W Mediolanie można szybko podłapać przydatne zwroty i już po kilku dniach zamawiać kawę po włosku, a dzięki codziennym wędrówkom po Paryżu – osłuchać się z akcentem i z coraz większą wprawą pytać Francuzów o drogę. Dobra znajomość języków to jedna z najważniejszych zalet, jakie powinno się uwzględnić przy tworzeniu CV.
5
Dzięki spotkaniom z najlepszymi specjalistami w dziedzinie fryzjerstwa i makijażu, modelki uczą się, w jaki sposób dbać o skórę i pielęgnować włosy.
Podpatrują wiele przydatnych trików stosowanych przez makijażystów i często odkrywają swoich kosmetycznych ulubieńców, z którymi nie rozstają się przez kolejne lata. Umiejętności nabyte podczas pracy na backstage’u modelki wykorzystują podczas robienia codziennego makijażu.
The Coveteur
6
Praca w modelingu (a przede wszystkim udział w tysiącach najróżniejszych castingów) wyrabia pewność siebie.
A ta cecha może okazać się szalenie pomocna podczas szukaniu zatrudnienia po zakończeniu kariery. Warto znać swoją wartość i nie wstydzić się przedstawiania swoich atutów w jak najkorzystniejszym świetle.
7
Modelka nigdy nie działa w pojedynkę – nad jej karierą nieustannie czuwa agencja-matka, a każde zlecenie współtworzy sztab najróżniejszych osób.
Praca przy sesji zdjęciowej, szczególnie testowej, uczy dziewczyny trudnej sztuki szukania kompromisów. Warto więc każde zlecenie traktować jako cenną lekcję, pamiętając, że umiejętność pracy w zespole to ważny punkt w CV.
The Coveteur