21
02
2015
Najlepsze filmy z modą w tle - stylowe inspiracje
Seks w wielkim mieście
Dobre kino? Każdy fashionista przyzna, że w jego definicję, obok składników tak oczywistych i istotnych jak wciągająca fabuła i brawurowa gra aktorska, wpisują się walory estetyczne. Wszak film może być dla oka ucztą równie ekscytującą co wielkie pokazy! Oto kilka przykładów kultowych obrazów, w których moda albo napędzała całą akcję, albo towarzyszyła bohaterom na drugim planie. Niektóre z nich wiernie odzwierciedlały stylowe dążenia danej epoki, kiedy inne zupełnie przypadkiem tworzyły nowe trendy...
Seks w wielkim mieście (1998-2010)
Sześciosezonowy serial i dwa filmy fabularne stanowią niekończącą się skarbnicę inspiracji dla każdej szanującej się modnisi. Najnowsze trendy zmiksowane z klasycznymi szpilkami od Manolo Blahnika, a dodatkowo doprawione szczyptą ekstrawagancji w niepowtarzalnym stylu Carrie Bradshaw, to recepta na modowy sukces produkcji. Genialna stylistka Patricia Field stworzyła na potrzeby scenariusza wiele ikonicznych już stylizacji Carrie, dzięki którym kobiety z całego świata uwierzyły, że modą można, a nawet trzeba się bawić. Odważna, błyskotliwa redaktorka stała się ucieleśnieniem wielkomiejskiej dziewczyny – lubiącej spędzać czas na zakupach i plotkach z przyjaciółkami.
Flashdance
Flashdance (1983)
Ogromne dresowe bluzy opadające na jedno ramię, gładkie body, wysoko podciągnięte getry i rozwichrzone fryzury – oto seksowny look głównej bohaterki muzycznego hitu kinowego lat 80., Flashdance. Produkcja opowiada lekką historię obyczajową o tancerce z klubu nocnego, która marzy o zawodowej karierze. Niewiele dialogów, dużo muzyki, jeszcze więcej tańca i mistrzowska choreografia sprawiły, że obraz stanowi przykład doskonałej realizacji tanecznych scen. Piosenka z filmu, Flashdance...What a Feeling w wykonaniu Irene Cara, została w 1983 roku nagrodzona Oscarem.
Diabeł ubiera się u Prady
Diabeł ubiera się u Prady (2006)
Zaraz po kinowej premierze wywołał falę kontrowersji, gdyż wszyscy zastanawiali się czy zimna i wyniosła redaktor naczelna ma swój odpowiednik w świecie rzeczywistym? I czy jest nim niekwestionowana królowa VOGUE'a – Anna Wintour? Film przedstawia ścieżkę kariery młodej dziennikarki w uznanym magazynie Runaway i prezentuje, jak z niepozornej szarej myszki staje się ona stylową, pewną siebie kobietą brylującą w trudnym świecie nowojorskiej śmietanki modowej. Czy jednak o tym naprawdę marzyła? W głównych rolach Meryl Streep i Anne Hathaway, które stworzyły dwie charakterystyczne kreacje: szefowej z piekła rodem i podległej jej stażystki z wielkimi ambicjami.
Annie Hall
Annie Hall (1977)
Ta słodko-gorzka historia miłosna skupia się na tytułowej bohaterce granej przez Diane Keaton i jej burzliwym związku z nowojorskim komikiem Alvy'm Singer'em, w którego postać wcielił się reżyserujący Woody Allen. Film stał się jednym z jego największych hitów, zaś Keaton nieświadomie wylansowała nowe modowe trendy. Każda młoda dziewczyna po wyjściu z kina chciała być jak nowojorska intelektualistka Annie Hall i nosić za duże koszule, krawaty, męskie kamizelki oraz szerokie spodnie zaprasowane w kant. Ten androgyniczny, nonszalancki styl intryguje zresztą do dzisiaj!
Dziecko Rosemary (1968)
Czy horror może być modową inspiracją? Okazuje się, że tak. Chociaż historia w Dziecku Rosemary jest niewesoła, to trudno oderwać wzrok od ślicznej Mii Farrow. Urocza Rosemary przez cały film chowa swój ciążowy brzuszek pod pastelowymi sukienkami w literę A i tunikami w kwiatowe wzory, a do tego nosi dziergane kołnierzyki, berety i płaskie baletki, które stanowią esencję szyku lat 60.
Na planie filmu powstała również legenda jednej z najsłynniejszych hollywoodzkich fryzur - pixie cut. Jej autor, fryzjer Vidal Sassoon, obciął Mię na zapałkę, a całe otoczenie na czele z ówczesnym mężem gwiazdy, Frankiem Sinatrą, było zaszokowane tak radykalną zmianą. Vidal działał jednak intuicyjne i nie mylił się ani trochę. Jak się okazało, kształt nowej czupryny idealnie pasował aktorce i pomógł jej w zbudowaniu wizerunku, gdyż świetnie podkreślił wielkie oczy, równocześnie uwydatniając kości policzkowe oraz idealny owal twarzy.
Coco before Chanel
Coco before Chanel (2009)
Film ukazuje barwne życie osobiste Gabrielle Chanel i wyboistą drogę jej kariery. Pierwsze kroki projektantki w świecie mody nie były łatwe, gdyż jak każdy wizjonerski umysł spotkała się początkowo z niezrozumieniem otoczenia. Jednak dzięki ciężkiej pracy, determinacji i niezwykłemu talentowi osiągnęła niepowtarzalny sukces i stała się legendą.
Jej kinowa biografia stanowi nie lada gratkę dla prawdziwych elegantek kochających francuski szyk i klasyczny, ponadczasowy styl. Można tu zobaczyć wszystko, co Mademoiselle podarowała damskiej garderobie: luźne jedwabne koszule, bluzki w paski, perły, tweedowe żakiety, proste kapelusze i wreszcie słynną małą czarną. Postać Coco grana przed Audrey Tautou jawi się jako osoba o ogromnej wyobraźni i buntowniczka śmiało wykraczająca poza ramy swojej epoki. Moment, w którym niewygodne kobiece atrybuty takie jak gorsety i przestylizowane suknie odrzuca na rzecz męskich garniturów, jest przełomowy nie tylko dla niej, ale i dla przyszłości całej mody.