08
02
2021
Mademoiselle i muzyka: Kolejny odcinek Inside CHANEL
Gabrielle Chanel and Music
Do sieci trafił właśnie 31. odcinek z serii Inside CHANEL,
która odkrywa historię francuskiego domu mody
i celebruje dorobek jego genialnej założycielki.
Gabrielle Chanel and Music
Muzyka, która wypełniała życie Mademoiselle, była równie dynamiczna jak ona sama. Wśród artystów tworzących krąg jej bliskich przyjaciół, odkryła zamiłowanie do rytmu, ruchu i zmiany. I tak, wybitna pianistka Misia Sert zaraziła ją miłością do awangardowych nut, a twórczość kompozytora Igora Strawińskiego zauroczyla ją do tego stopnia, że postanowiła sfinansować odtworzenie jego baletowo - orkiestrowego dzieła koncertowego Święto wiosny.
U progu szalonych lat 20. Francja odkryła jazz, by zapomnieć o traumie I wojny światowej. Gabrielle Chanel regularnie widywana była wówczas w Bœuf sur le Toit, gdzie tłoczył się dosłownie cały Paryż, tańcząc do szalonych rytmów prosto z Afryki i Ameryki Południowej. Grali tu również młodzi muzycy Georges Auric, Darius Milhaud, Francis Poulenc, Arthur Honegger, Louis Durey i Germaine Tailleferre, których Jean Cocteau okrzyknęła Le Groupe des Six, wdzięczna za tchnienie lekkości i humoru do francuskiej sztuki.
Mademoiselle stała się wtedy mecenasem dwóch orkiestr
wykonujących muzykę współczesną: l’Orchestre
Symphonique de Paris (1928) i La Sérénade (1931).
Gabrielle Chanel and Music
Jako zaangażowana i oświecona melomanka, Coco lubiła wszystkie rodzaje muzyki, zarówno religijną czy klasyczną, jak i popularną. W latach 60. nie tylko wiedziała, jak przenieść swoją modę na ulice, ale również doceniała rytmy uwodzące młodsze pokolenia. Interesowała się niektórymi francuskimi gwiazdami rocka i udała się nawet do Londynu, aby oklaskiwać Beatlesów.
Wreszcie w 1969 roku jej legenda doczekała się muzycznej
adaptacji: na Broadway trwafił niezwykle udany musical
Coco opowiadający jej wyjątkową historię.