18
11
2014
Jak zostać modelką? Poradnik GAGAMODELS x MIUMAG
GAGAMODELS: Adri Barbarewicz
Skoro tu jesteś, bardzo prawdopodobne, że masz powyżej 172 cm wzrostu, smukłą figurę i jedno marzenie: zostać modelką. Jak zacząć? Na starcie warto pokazać się jednej z renomowanych agencji, gdzie profesjonaliści niemal jednym spojrzeniem ocenią predyspozycje do pracy w modowej branży. Przed spotkaniem face to face trzeba wypełnić aplikację internetową - załączyć zdjęcia, wzrost i aktualne wymiary oraz podać datę urodzenia i takie informacje jak kolor oczu czy włosów. Niektóre agencje odpisują wszystkim kandydatkom, inne zastrzegają sobie prawo do odpowiadania tylko tym dziewczynom, z którymi chcą spotkać się na żywo.
Od czego zależy powodzenie zgłoszenia? O tym rozmawiamy z Katarzyną Sawicką, założycielką poznańskiej GAGI, która odkryła Monikę Jagaciak i rozwija kariery takich dziewczyn jak Marta Płaczek, Roxy czy Julie Borawska. Nasza ekspertka odpowiada na najpopularniejsze pytania aspirujących modelek, m.in. na temat wymagań stawianych nowym twarzom, pierwszego castingu czy wizyty w agencji. Dodatkowo przedstawiamy słowniczek podstawowych modelingowych pojęć - od B jak Book do K jak Kompozyt!
GAGAMODELS: Adri Barbarewicz
Jak pozować do zdjęć, które wyślę w zgłoszeniu do agencji?
To są tak zwane zdjęcia policyjne. Bez pozowania, bez makijażu, bez biżuterii, bez wystylizowanej fryzury. Im bardziej naturalnie, tym lepiej.
Jak się mierzyć?
Warto poprosić o pomoc drugą osobę, ponieważ sylwetka powinna być idealnie wyprostowana. Mierzymy w najszerszym miejscu w biodrach i biuście oraz w najwęższym w talii.
Nie jestem jeszcze wystarczająco wysoka (170 cm). Czy mam szansę na pracę modelki?
To zależy od wieku. Gdy pojawia się 14-latka z takim wzrostem, sprawdzamy wzrost rodziców i jeśli dziewczyna spełnia inne kryteria, czekamy aż podrośnie. Jednak 176 cm to minimum, które trzeba osiągnąć, aby rozpocząć pracę z prawdziwego zdarzenia.
Jaki typ urody jest teraz na topie?
Zawsze w modzie jest klasyka, czyli duże oczy i usta oraz mały nos. Ale często zachwycają także charakterystyczne twarze (dziwne), piegi, rude włosy. Nieoczywista uroda, nie dla wszystkich piękna, potrafi zrobić szaloną furorę zagranicą.
W co się ubrać na wizytę w agencji albo pierwszy casting?
Polecamy simple look - obcisły top plus legginsy. Taki zestaw podkreśla sylwetkę i eksponuje proporcje. Dopóki modelka nie wypracuje własnego stylu, prosty uniform sprawdza się także podczas castingów na kontraktach. T-shirt, dżinsowe rurki i ramoneska to zawsze bezpieczne rozwiązanie.
GAGAMODELS: Adri Barbarewicz
Czy lepiej wysłać zgłoszenie mailowo, czy od razu wpaść do agencji i pokazać się na żywo?
Obie formy są traktowane jednakowo. Po zaakceptowaniu zgłoszenia internetowego i tak zapraszamy kandydatkę na wizytę do agencji. Dlatego preferujemy opcję mailową, bo wolimy umówić się z dziewczyną na konkretny termin i na żywo sprawdzić jej fotogeniczność.
Czy tatuaż albo blizna są przeszkodą w zrobieniu kariery?
Zależy jaki to tatuaż i jaka blizna. Małe, dyskretne tatuaże podkreślają osobowość modelki, dzięki czemu mogą okazać się dodatkowym atutem, tak jak stało się w przypadku Roxy. Ale nie zawsze tak bywa, a naprawdę duże i wyraźne tatuaże mogą poważnie przeszkadzać w pracy. Jeśli chodzi o blizny, to tutaj chodzi przede wszystkim o wielkość i lokalizację.
Wydaje mi się, że mam ładną sylwetkę i dobre rysy twarzy, ale problemem jest kapryśna cera. Czy to mnie dyskwalifikuje?
Tak, problemy ze skórą wykluczają z pracy, ale tylko tymczasowo. Na szczęście cerę można wyleczyć i wówczas drzwi do kariery stają otworem.
Czy znajomość angielskiego to warunek pracy z agencją?
Bezwarunkowo tak. Modelki pracują nie tylko w Polsce, ale także na zagranicznych kontraktach, gdzie muszą porozumieć się ze stylistą, fotografem, bookerem w agencji. Wtedy znajomość obcego języka w stopniu minimum komunikatywnym okazuje się niezbędna.
GAGAMODELS: Adri Barbarewicz
Agencja matka: Agencja zajmująca się wypromowaniem modelki na zagranicznych rynkach. Przygotowuje dziewczynę, robi testy, uczy jak chodzić po wybiegu. I w ciągu całej kariery opiekuje się modelką, planuje jej karierę i rozwój.
Kompozyt: Tak nazywa się wizytówka modelki. Widnieje na niej kilka zdjęć, wymiary oraz nazwa agencji.
Polaroidy: Zdjęcia bez makijażu pomagają przy przedstawieniu modelki zagranicznym agencjom i klientom.
Book: Portfolio modelki, czyli najlepsze zdjęcia modelki złożone w jedną książkę.
Testy: Zdjęcia modelki bez późniejszej ich publikacji. Używa się ich jako pierwszych zdjęć do portfolio nowej twarzy.
Scout: Osoba szukająca nowych twarzy, czyli kandydatek na modelki.
Booker: Inaczej menadżer modelek, osoba sprawująca pieczę nad ich karierą. Zajmuje się negocjowaniem kontraktów i dbaniem o dobro modelki.
FOLLOW!
Masz więcej pytań do ekipy GAGI? Zajrzyj na specjalny fanpage GAGAmodels Zostań Modelką, który powstał z myślą o nowych twarzach! Można tu znaleźć informacje o castingach oraz autorskie filmy z cyklu To be a model.