22
10
2015
Atelier Pitti Style: Męska moda szyta na miarę #wywiad
Paweł Zbucki & Michał Prugar-Ketling, Pitti Style
PITTI STYLE
Paweł Zbucki & Michał Prugar-Ketling
#dapper #dandy #sprezzatura
Na modowej mapie Warszawy dokładnie rok temu pojawiło się nowe miejsce - atelier Pitti Style, czyli kameralna pracownia wyspecjalizowana w szyciu męskiej garderoby. Zlokalizowany w samym sercu Mokotowa salon to dżentelmeńska oaza dla elegantów znad Wisły, którzy, podobnie jak ich znajomi z Londynu, Mediolanu lub Paryża, pragną każdego dnia prezentować nienaganny szyk skrojony na miarę.
Założyciele studio, Paweł Zbucki & Michał Prugar-Ketling, poprzeczkę podnieśli bardzo wysoko, za cel stawiając sobie nie tylko realizację modowych życzeń klientów i precyzję wykonania, ale także tchnięcie włoskiego wyrafinowania w każdy, opuszczający ich salon, element. Odszyte pod wymiar, z namaszczeniem i dokładnością, garnitury, koszule czy płaszcze można na miejscu, pod ich okiem, uzupełnić o stylowe akcesoria - buty, poszetki, spinki czy szaliki - w mgnieniu oka osiągając ten idealny stan: elegancję z odrobiną obowiązkowej nonszalancji. W Warszawie brakowało miejsca, które łączy zalety profesjonalnego atelier szyjącego na miarę z butikiem oferującym męskie akcesoria. - wspomina Paweł Zbucki. - W ten sposób zrodził się pomysł założenia Pitti Style. Dziś staramy się, by pracownia była ustronną destynacją ceniących sobie zakupy na najwyższym poziomie.
Michał Prugar-Ketling opowiedział MIUMAG o obowiązkowych elementach szafy dobrze ubranego mężczyzny, osobistych inspiracjach oraz liście wymarzonych klientów.
Zacznijmy od słowa dapper - popularnego na Instagramie hashtagu, opisującego doskonale ubranego mężczyznę. Jak jeszcze określilibyście styl Pitti Style?
Klikając w hashtag #dapper odkryjemy prawdziwie szykownych, eleganckich mężczyzn i faktycznie, to przymiotniki bardzo bliskie filozofii Pitti Style. Jedną z naszych misji jest przełamywanie klasyki awangardowymi kolorami, wzorami i dodatkami, nadającymi formalnym ubiorom świeżość oraz indywidualny charakter. Dlatego oprócz bycia #dapper, stawiamy na #dandy i #sprezzatura - terminy oddające całe piękno włoskiej, naturalnej nonszalancji.
Co według Ciebie, według marki Pitti Style, stanowi esencję męskiej szafy? Skompletuj niezbędnik, który zda egzamin w każdym sezonie, niezależnie od modowej ewolucji.
W męskiej szafie najważniejsza jest jakość, a nie ilość. Odpowiednie skompletowanie garderoby pozwala na mieszanie elementów między sobą i tworzenie zestawów biznesowych, smart casual i niezobowiązujących przy udziale zaledwie kilkunastu puzzli. Absolutne must have według nas to dwa garnitury (czarny i granatowy), możliwie jak najwięcej białych oraz błękitnych koszul, para chinosów w kolorze beżowym, jednolite jeansy, stos białych wysokogatunkowych bawełnianych t-shirtów, para porządnych czarnych i brązowych (te drugie mogą być zamszowe) pantofli, mokasyny, elegancka bielizna i przynajmniej dwa paski do spodni. To absolutne minimum na dobry początek.
W Pitti Style dostępne są buty marki Berwick 1707.
MAGIA SZYCIA BESPOKE
Ekscytujący proces budowania garderoby
Przy okazji tematu szycia na miarę często pojawiają się określenia made to measure oraz bespoke - czym się różnią? Co jest Waszą domeną?
Made to measure to uproszczony proces powstawania garnituru na życzenie klienta. Korzysta się wówczas ze standardowego szablonu nanosząc odpowiednie poprawki i zazwyczaj garnitur gotowy jest po pierwszej przymiarce, a sam proces trwa od 2 do 4 tygodni. Garnitury wykonywane tą techniką nie posiadają naturalnych płócien i są podklejane w okolicach klap marynarki, większość czynności wykonywana jest maszynowo.
Bespoke to zdecydowanie bardziej skomplikowana i czasochłonna procedura szycia. Szablon wykonywany jest bezpośrednio pod klienta, naniesiony na tkaninę wycinany jest ręcznie - to szczególnie istotne w przypadku, gdy materiał posiada wzór, tylko w ten sposób można osiągnąć efekt, w którym schodzi się on idealnie na plecach czy kieszonkach. Ubrania szyte metodą bespoke są przewiewne i doskonale układają się na sylwetce. Większość czynności wykonywana jest ręcznie, co z łatwością dostrzeże wprawne oko dżentelmena.
Liczba przymiarek zależy od poziomu skomplikowania figury, przy pierwszej marynarka jest sfastrygowana, dając możliwość wielu korekt. Warto dodać, że w wypadku szycia bespoke możliwości wykończenia są ograniczone jedynie wyobraźnią klienta. Pitti Style specjalizuje się w szyciu marynarek, garniturów, smokingów, płaszczy, kamizelek i spodni metodą bespoke oraz mocno rozbudowanym made to measure w przypadku szycia koszul.
„ ”
W męskiej szafie najważniejsza jest jakość, a nie ilość. Odpowiednie skompletowanie garderoby pozwala na mieszanie elementów między sobą i tworzenie zestawów biznesowych, smart casualowych i niezobowiązujących przy udziale zaledwie kilkunastu puzzli.
- Michał Prugar-Ketling, Pitti Style
Szyta na miarę koszula Pitti Style to gwarancja idealnego dopasowania do sylwetki.
Bazę damskiej garderoby stworzyli niewątpliwie Coco Chanel i Yves Saint Laurent. Który spośród projektantów Twoim zdaniem wywarł najsilniejszy wpływ na ponadczasowy męski styl?
W przypadku klasycznej mody męskiej wpływ na jej obecny kształt wywarły bardziej osoby publiczne niż poszczególni projektanci. Za ich kreacjami stoją anonimowi krawcy z Neapolu, Londynu czy Nowego Jorku. Doskonałymi przykładami są Steve McQueen, Książę Walii, Robert Redford, Cary Grant czy Gianni Agnelli. Jeśli jednak typować kogoś ze współcześnie istniejących domów mody, stawiam na Giorgio Armani i Tom Ford.
LUKSUSOWE TKANINY
Surowce ze szlachetnym rodowodem
Tkaniny, zarówno te z których szyjecie koszule i garnitury, jak i piękne, wzorzyste podszewki, to Wasza mocna strona. Opowiedz, skąd pochodzą, czym się wyróżniają, jakie historie się za nimi kryją.
Staramy się mieć możliwie jak najszerszą ofertę tkanin, tak aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom wszystkich klientów. Współpracujemy przede wszystkim z włoską marką Loro Piana (należącą do koncernu Louis Vuitton) oraz angielskimi Holland&Sherry i Dormeuil. Na cenę finalnego produktu wpływa tkanina, jej szlachetność, skład, skrętność i pochodzenie. Dlatego w asortymencie posiadamy zarówno czystą wełnę, jak i luksusowe jedwabie, kaszmiry oraz vicunię - najdroższą tkaninę na świecie, pozyskiwaną z sierści podgardla wigoni hodowanych wyłącznie u podnóży Andów.
Brzmi fascynująco! A po czym poznać, że koszula jest wysokiej jakości, że była szyta na miarę? Które elementy zdradzają jej luksusowe pochodzenie?
fot. Pitti Style
Większość sklepowych koszul jest nieodpowiednia do sylwetki jaką posiadamy, chyba, że jesteśmy modelem Abercrombie. Zadaniem idealnej koszuli jest dostosowanie się do mankamentów naszej figury np. wiele osób posiada opadające ramiona, lekko się garbi lub ma jedną rękę dłuższą od drugiej.
Koszula szyta na miarę wiąże się nie tylko z najwyższą jakością tkaniny, ale również wykonania. Detale, takie jak guziki z masy perłowej, ręcznie obszyte dziurki, dzielony karczek, zaszewki w talii, mankiety uwzględniające rozmiar zegarka, autorski monogram czy bardzo gęsty szew, dodatkowo podkreślają jej luksusowość.
O wszystkich tych elementach, które wymieniłeś, o ich stylu, decyduje Wasz klient?
Tak, modyfikacje są ograniczone wyłącznie wyobraźnią klienta. W przypadku koszuli dysponujemy wieloma modelami kołnierzyków, mankietów, rodzajami tkanin do podszycia, kolorami guzików i nici czy krojami czcionek na monogram. Jeśli mowa o garniturach, opcji jest jeszcze więcej! Dysponujemy na przykład awangardowymi podszewkami w czaszki, kwiaty czy zatłoczone ulice Nowego Jorku.
Opcją fakultatywną jest wspomniany wcześniej monogram z inicjałami. Jakie są Wasze sugestie, jeśli chodzi o jego umiejscowienie na koszuli oraz styl i kolor czcionki?
Osobiście najczęściej wybieram opcje umiejscowienia monogramu na wysokości piątego guzika i krój czcionki mocno ozdobny, który odwołuje się do tych pięknych czasów, kiedy na ulicach królowała elegancja, a ubrania szyto u krawca, a nie kupowano w sieciówkach. Jeśli chodzi o kolor, nie ma reguły. Jest to rzecz indywidualna - niektórzy kierują się chęcią podkreślenia, że ubranie jest szyte na miarę i stawiają na kontrast, inni poszukują nici jak najbardziej zbliżonej do tkaniny bazowej, z jakiej została wykonana koszula.
„ ”
Staramy się stale poszerzać nasz asortyment tak, by odwiedzający nas mężczyzna mógł w pełni skompletować garderobę od stóp do głowy. Oferta Pitti Style wzbogaciła się także o akcesoria do palenia cygar: zapalniczki, obcinarki i humidory.
- Michał Prugar-Ketling, Pitti Style
Porozmawiajmy o akcesoriach. W Pitti Style można dobrać np. piękne spinki do mankietów. Co jeszcze?
Staramy się stale poszerzać nasz asortyment tak, by odwiedzający nas mężczyzna, mógł w pełni skompletować garderobę - od stóp do głowy. Oprócz wspomnianych spinek marek S.T. Dupont i Zancan posiadamy, biżuterię i naszyjniki brytyjskiej marki Northskull oraz jedwabne poszetki, wysokogatunkowe skarpetki i galanterię skórzaną: paski, torby, wizytowniki i portfele. W niedalekiej przyszłości oferta Pitti Style wzbogaci się o personalizowane białe t-shirty, a już teraz można nabyć akcesoria do palenia cygar: zapalniczki, obcinarki i humidory.
W Pitti Style dostępne są buty marki Berwick 1707.
Dajecie swoim Klientom do wyboru 19 modeli butów marki Berwick 1707. Dlaczego to właśnie na nie padł Wasz wybór?
Postawiliśmy na nie kierując się własnym gustem oraz zapotrzebowaniem na rynku. Staraliśmy się zgromadzić obuwie zarówno klasyczne np. Oxford, jak i bardziej zwariowane typu Tassel Loafers, dla odważnych mężczyzn, którzy lubią bawić się modą i zwracać na siebie uwagę nieskazitelnym wyglądem.
MODNE INSPIRACJE
Na tropie blogerów & filmowych ikon
Poszukując modowych inspiracji, my często sięgamy po ulubione filmy, takie jak Annie Hall czy Piękność dnia. A Wy macie swoich kinowych faworytów?
Z pewnością jednymi z najbardziej inspirujących bohaterów są wspomniani Robert Redford (Wielki Gatsby), Steve McQueen (Afera Thomasa Crowna), Michael Douglas (Wallstreet). W tym gronie nie może zabraknąć również każdego z agentów Jej Królewskiej Mości, czyli Jamesa Bonda, oraz bohaterów filmu Kingsman ubranych (a właściwie obszytych) przez markę Dormeuil, której tkaniny mamy przyjemność posiadać w swojej ofercie.
Inspirujące dla Was są również z pewnością blogi i social media. Zdradźcie nam, kogo sami podglądacie np. na Instagramie.
fot. Pitti Style
Tegoroczne targi Pitti Uomo otworzyły mi oczy na wielu oryginalnych blogerów i instagramowiczów, o niektórych z nich nie miałem dotąd pojęcia, inni to żywe instytucje, rozchwytywane przez fotoreporterów. Osobiście z chęcią podglądam:
Was również warto śledzić na Instagramie @pitti_style. Kiedyś w kwestii udzielania porad prym wiodły papierowe magazyny. Rekomendujecie któreś tytuły?
Ja osobiście najchętniej sięgam nieustannie po brytyjskie wydania GQ, GQ Style oraz Esquire. W Polsce, póki co, nie doczekaliśmy się jeszcze równie ciekawych tytułów lub adaptacji.
Wyobraź sobie, że możecie wytypować kogokolwiek na swojego klienta. Scott Schuman, Johnny Depp... Kogo szczególnie chcielibyście ubrać?
Grono gwiazd, które chcielibyśmy ubrać, jest naprawdę niezliczone! Jako ciekawostkę nadmienię, iż szwalnia, z którą współpracujemy, ma na swoim koncie garnitury dla Robbiego Williamsa, Davida Bowie, Jasona Statham oraz Nicka Cave'a. Daniel Craig albo Jude Law ubrani na oscarową galę przez Pitti Style to byłoby coś!
Na koniec ważne pytanie techniczne: Od chwili pierwszej wizyty w atelier Pitti Style, ile czasu trwa proces szycia koszuli, garnituru albo płaszcza?
Proces powstawania garnituru jest najdłuższy, najbardziej skomplikowany i zarazem najbardziej magiczny. Powstanie garnituru to około 200 procesów od zdjęcia miary aż po ostatnią przymiarkę. Na finał prac potrzeba około 6 tygodni. Przy koszuli jest odrobinę mniej pracy, stąd standardowy czas oczekiwania na gotowy produkt wynosi 4 tygodnie.
PITTI STYLE
Warszawa ul. Rymarska 17
Pitti Style na Facebook.com
Instagram @pitti_style