19
03
2024
Podróbki z Bangladeszu – jak uważać?
Instagram @lcredimunich
Handel fałszywymi produktami niestety wciąż jest bardzo powszechny
i obecny. Najczęściej dotyczy on luksusowych akcesoriów skórzanych,
perfum od znanych domów mody i drogich kosmetyków.
I choć większość z nas zdaje sobie sprawę ze skali problemu,
nie zawsze zdajemy sobie sprawę, gdy dotyczy on także nas.
Podróbki znaleźć można nie tylko na miejskich bazarach, ale też
sklepach internetowych czy portalach sprzedażowych.
Jak ustrzec się przed fałszywymi produktami?
Na co zwrócić uwagę, by nie paść ofiarą podróbek?
Instagram @alicefashionland_
Podróbki z Bangladeszu – jak uważać?
Podróbki z Bangladeszu w Polsce to wciąż poważny problem. Zaledwie kilkanaście miesięcy temu media obiegła wiadomość o zatrzymaniu przez celników w Chełmie 20 ton podrabianej odzieży. Ubrania, które miała udawać towar znanych marek, pochodziły z Bangladeszu. Do szczegółowej kontroli funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno–Skarbowej skłoniło kilka czynników, m.in. kraj pochodzenia towaru i jego niedbałe wykonanie.
Cena jednej sztuki wynosiła ok. 3 zł, a towary jednego producenta zapakowane były w woreczki foliowe innego producenta. Podczas kontroli, mundurowi wyodrębnili prawie 16,5 tys. sztuk ubrań ze znakami znanych światowych firm. Ostatecznie kancelarie prawne reprezentujące właścicieli praw do znaków towarowych potwierdziły, że jakość wykonania produktów znacząco odbiega od projektów oryginalnych.
Jak odróżnić markowy produkt od podróbki?
Nie zawsze zmiany są widoczne gołym okiem, szczególnie
dla standardowego klienta, który kupuje daną rzecz po raz pierwszy.
Warto pamiętać, że sam znaczek i inne elementy logowania
nie są gwarancją oryginalności.
Instagram @clairechanelle
Podróbki luksusowej mody
W przypadku odzieży i dodatków pierwszą czerwoną flagą powinny być krzywe szwy i nieestetycznie wystające nitki. Markowe produkty wyróżnia wysoka jakość i nierzadko ręczne wykonanie, co da się zauważyć. Ubrania nie są wobec tego przesiąknięte nieprzyjemnymi, chemicznymi zapachami, a na torebkach i butach skórzanych zamki, guziki czy inne charakterystyczne dla danego brandu detale są najwyższej jakości.
Dotyczy to również logo firmy. Musi być ono doskonale
wykonane i znajdować się w odpowiednim miejscu.
Instagram @jazzibeiny
Niezwykle ważna jest także metka i to ją powinniśmy przede wszystkim sprawdzać, gdy chcemy upewnić się, czy dany produkt jest oryginalny. Musi ona posiadać nazwę domu mody czy marki, dokładny skład (w większości przypadków będą to naturalne i wyjątkowo wytrzymałe tkaniny), wskazówki pielęgnacyjne i kraj pochodzenia. Metka powinna być idealnie obszyta i nie może zawierać żadnych błędów — czy to interpunkcyjnych, czy też ortograficznych.
Oryginalna torebki czy buty od znanych marek najczęściej pakowane są także w specjalne pudełka, które ozdobiono logo firmy. Umieszczane są w bawełnianym woreczku chroniącym przed zabrudzeniami i kurzem, a na wierzchu może być wyłożony certyfikat, choć nie każdy dom mody praktykuje takie taktyki. Na koniec warto zwrócić uwagę również na cenę. Często, kiedy wydaje nam się, że jest zbyt dobra, aby była prawdziwa, w 99 proc. przypadków tak właśnie jest.
Instagram @pink_oblivion
Podróbki perfum z Bangladeszu – na co zwracać uwagę?
Wiele z nas korzysta z perfum sygnowanych nazwami znanych domów mody. Jest to pierwsze i zdecydowanie tańsze zetknięcie z luksusowymi produktami. Zapachy potrafią być naszą olfaktoryczną wizytówką, dodają pewności siebie i przywołują miłe wspomnienia. Nic dziwnego, że tak dobrze sprzedające się produkty często zwracają uwagę fałszerzy, którzy chcą wzbogacić się na sukcesie domu mody.
Na co powinniśmy więc zwracać uwagę, by nie paść ich ofiarą?
Najpierw należy sprawdzić dystrybutora czy sklep internetowy,
na którym dokonujemy zakupu. Jak to zrobić? Duże marki zwykle
podają na swoich stronach listę licencjonowanych dystrybutorów,
jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możemy jej znaleźć,
zawsze taką informację możemy uzyskać mailowo.
Jeśli chodzi o opakowanie, oryginalne perfumy nie będą zawierać literówek, a wytłoczenia zawsze są maksymalnie dokładne i równe, podobnie jak sam karton, w którym zabezpieczony został produkt. Folia również powinna być perfekcyjnie dopasowana do opakowania – nie będzie jej ani za dużo, ani za mało.
Polecamy: Jak przechowywać perfumy, aby nie straciły aromatu?
Instagram @luvmyluxe
Podróbki kosmetyków z Bangladeszu
Podrabiane kosmetyki są wyjątkowo niebezpieczne. Wiele z nich posiada toksyczne, nielegalne w innych krajach składniki, których nie powinno się używać w okolicach twarzy. Fałszerze nie testują w końcu sprzedawanych podróbek — ani pod względem dermatologicznym, ani konsumenckim. Najbardziej zależy im na jak największym procencie zysku, dlatego korzystają z jak najtańszych składników, które mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem i ran na ciele.
Żeby ustrzec się przed fałszywymi produktami, należy zawsze
dokonywać zakupów za pośrednictwem sprawdzonego źródła.
Indywidualna sprzedaż kosmetyków na platformach, takich jak Allegro,
OLX, Vinted czy AliExpress zawsze wiąże się z zagrożeniem.
Marki, szczególnie te luksusowe, nie sprzedają również swoich
produktów za pośrednictwem pchlich targów, aukcji
internetowych czy sprzedawców ulicznych.
Instagram @ceriseamusante_