24
05
2022
Na co zwrócić uwagę przy zakupie obuwia trekkingowego?
fot. materiały prasowe
Buty trekkingowe to niezbędnik, o którym nie można zapomnieć, wybierając się na wędrówkę w góry. Ich zadaniem jest zabezpieczenie użytkownika przed upadkiem i uszkodzeniami stóp, o które na nierównym terenie nietrudno.
Jak jednak wybrać buty trekkingowe?
Czym kierować się przy zakupie? Sprawdźmy!
Buty trekkingowe na delikatnie nierówne tereny
Jeśli góry nie są Twoim drugim domem i od początku wiesz, że wybierając się w Beskidy, spędzisz więcej czasu na równym terenie, niż wspinając się na wyżyny, postaw na buty trekkingowe ze średnio twardą podeszwą. Takie obuwie idealnie sprawdzi się na spacery, nawet na kilkugodzinne wędrówki. Średnio twarda podeszwa nie obciąża użytkownika, a zwiększa przyczepność i komfort chodzenia.
Jeśli szukasz dobrych butów trekkingowych, zarówno
damskich, jak i męskich, znajdziesz je na stronie Meindl.
Obuwie trekkingowe na wielogodzinne marsze
Przygotowując się do całodniowych marszów, górskich eskapad czy wielogodzinnych wycieczek należy wybrać buty trekkingowe z bieżnikową podeszwą. Są one cięższe niż opisywane powyżej obuwie ze średnio twardą podeszwą, jednak sposób, w jaki są wykonane, znacząco wpływa na odczuwany ból i zmęczenie.
Bieżnikowa podeszwa odciąża stopy, dzięki czemu pozwala na dłuższe, spokojniejsze wędrówki. Warto również pomyśleć o tym, aby obuwie trekkingowe było wyższe, „za kostkę”. Dzięki temu nie tylko stabilizuje pracę stopy, lecz także chroni przed błotem, wodą czy też wszelkimi zagrożeniami.
Aby chronić siebie i najbliższych warto pomyśleć nie tylko o butach trekkingowych, lecz także o pozostałej odzieży. Spodnie stworzone do wielogodzinnych wypraw, pozwalające skórze oddychać, a jednocześnie zabezpieczające ją, np. przed ostrymi gałęziami czy kamieniami, znajdziesz na stronie https://sklep.jack-wolfskin.pl/kobieta/spodnie-i-spodnice/spodnie-trekkingowe-damskie.html.
Buty trekkingowe do chodzenia poza szlakami
Dla osób, które chodzą własnymi ścieżkami, stworzono
buty z grubą podeszwą, najlepiej „za kostkę”.
Świetnie sprawdzą się na płaskich obszarach oraz
na tych, które charakteryzują się wyższym terenem
oraz zwiększonym stopniem trudności.
Takie buty trekkingowe powinien posiadać każdy
śmiałek, który schodzi z ogólnie ustalonych szlaków.
Obuwie trekkingowe na zimę
Zimowe buty trekkingowe to specjalistyczne obuwie, które należy zakupić przed wyprawą w góry mroźną porą roku. Wyjście na śnieg i lód bez nich może zakończyć się wypadkiem. Takie obuwie musi być znacznie grubsze, twardsze i cięższe. Podstawowe buty trekkingowe na zimę ważą minimum kilogram. Ich waga jednak może wahać się pomiędzy 1 a 1,5 kg. Obuwie powinno być wykonane ze skóry bądź mieszanki skóry i tkaniny. Dodatkowo ważne są raki półautomatyczne, które umożliwiają bezpieczne poruszanie się po śniegu i lodzie.
Dla miłośników zimowych, górskich wycieczek powstały buty trekkingowe jeszcze cięższe, ale i bezpieczniejsze, których zadaniem jest zapewnienie spokojnej, nawet wielogodzinnej wędrówki bez zmęczenia stóp. Wybierając się na takie wyprawy, warto zainwestować w obuwie trekkingowe z możliwością dopięcia raków automatycznych. Takie buty ważą od 1,5 do 2 kg. Powinny charakteryzować się twardą i sztywną podeszwą. Ponadto warto postawić na buty z membraną, która zapewni nieprzemakalność. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak latem, ponieważ stopy będą się przegrzewać.
Najważniejsze jest to, aby wybierając buty trekkingowe,
wiedzieć do czego będzie się ich używać.
Ciężkie obuwie nie sprawdzi się dobrze na zwykłym
spacerze po prostym terenie, a podeszwy średnio twarde
nie pomogą w wielogodzinnych, zimowych eskapadach.
Buty należy dobierać do pogody, terenu i do ich użytkownika.
Materiał partnera