17
07
2024
Jak wyczyścić biżuterię ze stali chirurgicznej?
fot. materiały prasowe
Biżuteria ze stali nierdzewnej jest współcześnie bardzo popularnym wyborem ze względu na swoją trwałość, hipoalergiczność i łatwość pielęgnacji. Jednak nawet ona może z czasem stracić swój blask i wymagać czyszczenia. Jeżeli zastanawiasz się jak skutecznie i bezpiecznie czyścić biżuterię, do której wykonania została wykorzystana stal chirurgiczna, to koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Podpowiemy, co zrobić, aby ozdoby ze stali chirurgicznej zawsze zachwycały swoim blaskiem.
Czym najlepiej czyścić biżuterię ze stali chirurgicznej?
Noszone na stałe pierścionki, bransoletki czy kolczyki ze stali chirurgicznej narażone są na zabrudzenia różnego rodzaju, przez co mogą przestać być tak atrakcyjne, jak tuż po ich zakupie. Dlatego czasami nawet stal chirurgiczna może wymagać odpowiedniego oczyszczenia. Na szczęście czyszczenie biżuterii ze stali nierdzewnej jest stosunkowo proste i nie wymaga użycia drogich ani skomplikowanych środków. Do samodzielnego czyszczenia możesz użyć powszechnie dostępnych środków.
- zwykłe mydło i ciepła woda: wymieszaj delikatne mydło w niewielkiej ilości ciepłej wody i zanurz w niej biżuterię na kilka minut. Następnie delikatnie przetrzyj kolczyki, pierścionki lub inne elementy biżuterii miękką szmatką i spłucz czystą wodą. Osusz biżuterię miękką szmatką;
- użycie sody oczyszczonej do czyszczenia biżuterii: wymieszaj łyżeczkę sody oczyszczonej z odrobiną wody, aby uzyskać gęstą pastę. Nanieś tę delikatną pastę na biżuterię i delikatnie przetrzyj ją miękką szmatką. Następnie spłucz pastę czystą wodą i osusz ozdobę miękkim materiałem;
- ocet spirytusowy: wymieszaj równe części octu spirytusowego i wody w misce. Zanurz biżuterię w roztworze na kilka minut. Następnie wyjmij biżuterię, przetrzyj ją miękką szmatką i opłucz w czystej wodzie. Wytrzyj do sucha za pomocą miękkiej szmatki;
- szmatki do polerowania: do czyszczenia i polerowania biżuterii ze stali nierdzewnej możesz również użyć specjalnej szmatki do polerowania. Szmatki te są dostępne w sklepach jubilerskich i drogeriach.
fot. materiały prasowe
Czego nie używać do czyszczenia biżuterii ze stali?
Skoro już wiemy czym czyścić stal chirurgiczną, to warto także przypomnieć, czego nie należy używać do czyszczenia stali szlachetnej. Podczas czyszczenia biżuterii stalowej, należy szczególną uwagę zwrócić na to, aby unikać:
- silnych detergentów: niektóre substancje mogą uszkodzić powierzchnię biżuterii i spowodować jej matowienie;
- szczotek o twardym włosiu: twarde włosie może usunąć zanieczyszczenia, ale jednocześnie może lekko porysować powierzchnię biżuterii, chociaż stal chirurgiczna tak naprawdę jest bardzo odporna na zadrapania;
- wybielaczy i chloru: te substancje mogą uszkodzić biżuterię i sprawić, że stal szlachetna może się zacząć odbarwiać.
Najbezpieczniejszy sposób na czyszczenie biżuterii ze stali chirurgicznej to ciepła woda i odrobina mydła - większość codziennych zabrudzeń można usunąć w ten sposób bez najmniejszego nawet problemu.
Jak dbać o biżuterię ze stali chirurgicznej?
Jeżeli chcesz, aby Twoja biżuteria ze stali nierdzewnej zawsze prezentowała się doskonale, musisz o nią odpowiednio zadbać. Co prawda stal chirurgiczna jest bardzo odporna na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych, jednak naprawdę warto o nią należycie zadbać - w jaki sposób? Warto pamiętać na przykład o tym, żeby zdejmować biżuterię przed kąpielą, pływaniem oraz wykonywaniem prac domowych. Dotyczy to oczywiście głównie pierścionków i bransoletek.
Poza tym dobrze jest zadbać o odpowiednie przechowywanie – trzymaj biżuterię w miękkim woreczku lub szkatułce, aby chronić ją przed kurzem i zarysowaniami, zwłaszcza jeżeli nie będziesz nosić danego elementu biżuterii przez długi czas. Jeśli chcesz, aby Twoje pierścionki, kolczyki czy naszyjniki zachowały piękny wygląd na długi czas, regularnie czyść biżuterię, aby zachować jej blask. Stosując się do tych prostych porad uda Ci się zachować Twoją biżuterię w dobrym stanie przez wiele długich lat. Jeśli już wiesz, jak czyścić biżuterię ze stali chirurgicznej, to może właśnie nadeszła pora, aby uzupełnić swoją szkatułkę o jakiś nowy element?
Artykuł sponsorowany