09
10
2023
Jak ubierać się eko w 2023? Te metody musisz znać
Instagram @klaudia.paris
Z miesiąca na miesiąc świadomość ekologiczna
konsumentów znacznie wzrasta.
Starając się pomóc naszej planecie, ograniczamy zużycie
plastikowych opakowań, ograniczamy spożycie mięsa,
do pracy dojeżdżamy komunikacją miejską, a elektroniczny
sprzęt wymieniamy raz na kilka lat. To jednak wciąż za mało.
Wiele z nas zapomina, że przemysł odzieżowy rocznie emituje się ponad 1,2 mld ton gazów cieplarnianych. Na dodatek, świadomość szkodliwości syntetycznych włókien jest bardzo niska. Jak więc ubierać się eko w 2023 roku, by nasza szafa jak najmniej zagrażała środowisku?
Instagram @elselindaruijsbroek
Przemysł odzieżowy a kryzys klimatyczny
„Wybory dokonane w ciągu najbliższych kilku lat odegrają kluczową
rolę w decydowaniu o przyszłości naszej i przyszłych pokoleń”,
alarmowali naukowcy w opublikowanym 20 marca 2023 roku
Raporcie Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu.
IPCC stwierdziło, że odpowiedzialność człowieka za
obecne globalne ocieplenie jest niezaprzeczalna.
Dobra wiadomość jest taka, że „nadal jesteśmy w stanie zapewnić wszystkim zrównoważoną przyszłość zapewniającą możliwość życia”. Pierwszym etapem zmian jest jednak zawsze edukacja. Bo gdy większość z nas doskonale zdaje już sobie sprawę z tego, jak częste podróże, spożywanie produktów odzwierzęcych w dużych ilościach czy marnowanie energii i wody katastrofalnie wpływa na środowisko, często wyłączamy z tej konwersacji przemysł odzieżowy.
Prawda jest taka, że przy produkcji naszych ubrań rocznie emituje się ponad 1,2 mld ton gazów cieplarnianych, a wyprodukowanie jednej pary dżinsów pochłania nawet 11 000 litrów wody. Co więcej, z raportu organizacji Ellen MacArthur Foundation wynika, że z naszej garderoby do oceanów trafiają miliony ton mikrowłókien.
Instagram @larondebrand
Moda eko w 2023 roku
Czy w 2023 roku moda może być ekologiczna? Wiele ekspertów przekonuje, że tak, choć nie jest to łatwe. Wciąż wierzymy w dobre intencje każdej marki, nie czytamy dokładnie metek, kupujemy pod wpływem impulsów i emocji, a rozwój mediów społecznościowych sprawił, że zjawiska takie jak wardrobing są już na porządku dziennym. Jak zatem sprawić, by nasza garderoba była bardziej ekologiczna?
Przede wszystkim należy świadomie dokonywać zakupów.
Greenwashing wśród najpopularniejszych marek wciąż jest
popularną metodą manipulacji, dlatego warto zainteresować się
działalnością firm, których produkty wybieramy.
Doskonałym pomysłem jest także zagłębienie się w świat mody cyrkularnej. Zakupy second hand dają nam możliwość zaopatrzenia się w luksusowe dodatki i ubrania marek premium w atrakcyjniejszych cenach. Jeśli nie potrzebujesz już danego elementu z szafy, nie wyrzucaj go. Zamiast tego zorganizuj tzw. swap party. Wydarzenie daje możliwość pozbycia się niepotrzebnych rzeczy, a równocześnie znalezienia czegoś nowego.
W sieci znaleźć też można wiele popularnych sklepów online oferujących ubrania i dodatki z drugiej ręki. We Francji i Wielkiej Brytanii działa już platforma second hand popularnej hiszpańskiej sieciówki Zara. ZaraPre-Owned to platforma, na której klienci mogą sprzedawać i kupować używane ubrania, buty i torebki wyprodukowane przez sklep.
Modę cyrkularną wspiera także Kasia Tusk. Popularna blogerka
i założycielka marki MLE, w 2022 roku otworzyła własny second hand.
Na stronie La Rondé można znaleźć rzeczy, które udowadniają,
że moda z drugiej ręki może być piękna i użyteczna.
“Nie liczy się dla nas marka, ale skład materiałów i fason” -
przekonuje autorka “Make Life Easier”.
Instagram @larondebrand
Ekologiczne ubrania, czyli jakie?
Przez termin ekologiczne ubrania rozumiemy elementy
wyprodukowane z naturalnych materiałów.
Są pozbawione plastiku, a więc mogą być w pełni
biodegradowalne. Oznacza to, że w naturalny sposób rozkładają się
i nie zanieczyszczają gleby, ani nie są toksyczne dla środowiska.
Do naturalnych tkanin zaliczamy bawełnę, len, sizal, bambus, jedwab czy wełnę. By ubranie uznane mogło zostać za ekologiczne, musi zostać wykonane w 100 proc. Z jednego z tych materiałów bądź z mieszanki naturalnych włókien. Jeśli w składzie znajdzie się więc poliester, elastan, poliamid, lycra, akryl, strecz, polar, mikrowłókna czy dorlastan, oznacza to, że dany produkt zawiera domieszki plastiku.
Instagram @ganni.lab
Nowe naturalne materiały
Rozwój technologii sprawia, że w 2023 roku powstaje coraz więcej nowych materiałów naturalnych, z których możemy wytwarzać ubrania i dodatki. No takich tkanin ecorfiendly należą m.in. powstały z grzybów Milo. Materiał opracowała amerykańska firma biotechnologiczna Bolt Threads. Potrafi wyglądać jak skóra naturalna i ma podobne właściwości, dlatego można z niego produkować torebki, buty i kurtki.
Innym ekologicznym materiałami, który warto znać, jest vegea. Na tkaninę składają się między innymi skórki winogron, resztki miąższu, nasiona i łodygi, które zostają połączone z olejem roślinnym i wodnym poliuretanem (PUD), a następnie są powlekane bawełną organiczną. Z materiału vegea korzysta już kilka popularnych marek modowych, w tym Calvin Klein, Ganni i Pangaia.
Instagram @ganni