17
03
2015
Kwiatowa wystawa w Muzeum Gucci we Florencji
The Language of Flowers
Gucci Museo znajdujące się przy Palazzo della Mercanzia we Florencji powstało we wrześniu 2011 roku z okazji 90-lecia istnienia słynnego domu mody i od tego czasu stanowi ważne miejsce na włoskiej mapie stylowych adresów. Obok regularnej ekspozycji, muzeum organizuje dodatkowe wystawy, takie jak The Language of Flowers, którą otwarto 13 marca. Kolekcja dzieł pod kuratelą Martina Bethenod'a prezentuje inspirowane kwiatami prace czwórki artystów z różnych stron świata, tworzących w latach 1967 – 2012.
Kwiaty – język mody i sztuki
Florystyczne akcenty stanowią motyw uniwersalny w sztuce i modzie nie od dziś. Rośliny zdobią obrazy artystów malarzy, pojawiają się na zwiewnych letnich sukienkach, a gdy stoją na stole w wazonie, wspaniale dekorują wnętrze.
The Language of Flowers, czyli język kwiatów, to tytuł niejednoznaczny. Z jednej strony dosłownie nawiązuje do tematyki ekspozycji, z drugiej jednak przywraca pamięć o zapomnianym już zwyczaju analizy mowy kwiatów. Konkretne gatunki i kolory roślin symbolizowały niegdyś intencje wręczającego, przekazywały to, czego obawiano się ująć w słowach. I tak na przykład wierzono, że czerwona róża stanowi synonim namiętnej miłości, niezapominajka wyraża wieczną pamięć, a gardenia odzwierciedla skrywane uczucie.
Kwiaty to także aluzja do domu mody Gucci i kultowego wzoru apaszek, na nowo odkrytego przez Fridę Giannini. Nadruk Flora, który obecnie tak często pojawia się na akcesoriach Gucci, pierwotnie powstał specjalnie dla księżnej Grace w 1966 roku. Rysownik Vittorio Accornero projektując ten niezwykle kobiecy motyw, umieścił na apaszce dziewięć bukietów na cztery pory roku.
The Language of Flowers
Artyści, których dzieła eksponowane są we Florencji, dzielą się swoimi refleksami na temat życia, uniwersalnych wartości i polityki.
Francuska fotografka Valérie Belin uwieczniła portrety kobiet skrywających się za zamglonym obrazem kwiatów, by opowiedzieć o jedności człowieka z naturą. W wizji Marlene Dumas, malarki urodzonej w RPA, delikatne kwiaty kontrastują z ciemnym tłem i nawiązują do uczuć żałoby po stracie bliskiej osoby. Z kolei Marokanka Latifa Echakhch wykorzystuje w swoich pracach kwiatowe naszyjniki oferowane przez ulicznych sprzedawców na Bliskim Wschodzie i przywołuje w ten sposób orientalny zapach jaśminu unoszący się w rozgrzanym powietrzu na suku.
Do Florencji trafiły także zdjęcia autorstwa nieżyjącego już, legendarnego fotografa Irvinga Penn'a, które przypominają o nieuchronnym upływie czasie za sprawą więdnących i opadających płatków kwiatów. Artysta uzyskał niezwykłą głębię koloru dzięki technice połączenia tego samego ujęcia w dwóch wariantach – kolorowym i czarno-białym.
The Language of Flowers
Wystawa The Language of Flowers w Muzeum Gucci we Florencji będzie czynna od 13 marca do 20 września 2015.
Zobacz także:
Szara eminencja świata mody, czyli Frida Giannini