22
02
2024
Naturalne kosmetyki - mit czy prawdziwa odpowiedź na potrzeby Twojej skóry?
fot. materiały prasowe
Moda na kosmetyki naturalne jest prężnie rozwijającym się trendem, ale czy naturalne kosmetyki faktycznie działają? Pierwsze produkty, które pamiętamy sprzed lat bywały ciężkie, niełatwe w aplikacji. Dziś naturalne kosmetyki są przyjemne w użyciu, nowoczesne, a przede wszystkim równie skuteczne co konwencjonalne. Mogą dostarczyć wszystkie składniki odżywcze, nawilżające i ochronne, których potrzebuje Twoja skóra Dowiedz się o nich więcej!
Co to są kosmetyki naturalne?
Nie ma prawnie ustalonej definicji kosmetyku naturalnego. Ogólnie przyjmuje się, że tak określany jest produkt składający się z substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Składniki syntetyczne mogą stanowić jedynie niewielki procent składu. Jak zatem określić, że dany produkt jest naturalny?
Jak określić, czy produkt jest naturalny?
Wyznacznikiem naturalności może, choć nie musi, być certyfikat przyznawany przez organizacje zewnętrzne. Jednak otrzymanie takiego oznaczenia jest zwykle bardzo drogie i mniejsze polskie firmy świadomie się na nie decydują. Warto przede wszystkim patrzeć na etykiety i składy INCI. Producent, który deklaruje wysokie stężenie składników pozyskiwanych z natury nie może kłamać – skład kosmetyku musi być zgodny z prawdą i to określa prawo. Zaufanie do producenta może mieć tu kluczowe znaczenie. Można wybierać produkty mniejszych manufaktur, które produkują naturalne kosmetyki z pasji i miłości do dobrych składników.
Czy kosmetyki naturalne działają?
Kosmetyki naturalne są pozbawione syntetycznych konserwantów, zagęstników i emulgatorów. Co prawda brak w nich niektórych chemicznych składników aktywnych, takich jak retinol o potwierdzonym działaniu przeciwzmarszczkowym, ale są za to składniki pozyskiwane z natury, o szerokim spektrum działania. Bogate składy są dodatkowo biozgodne ze skórą. Doskonale nawilżają, dbają o mikrobiom i wzmacniają barierę ochronną naskórka. Opracowywane są zamienniki chemicznych substancji. Na przykład retinol doczekał się naturalnego zamiennika w postaci bakuchiolu.
Naturalne kosmetyki bliskie nauce
To, że naturalne kosmetyki są pozbawione sztucznych konserwantów, PEG-ów i barwników syntetycznych, nie oznacza, że są dalekie od nauki. Wykorzystują najnowsze odkrycia naukowe – można obecnie tworzyć kosmetyki naturalne, które w niczym nie będą ustępowały konwencjonalnym. Mogą zawierać takie składniki, jak na przykład koenzym Q10 – biomolekułę pozyskiwaną z drożdży, która fenomenalnie zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Jakie składniki w kosmetykach naturalnych działają?
Rośliny i minerały mają leczniczą moc – to wiadomo od dawna. To, czy kosmetyk naturalny będzie działał, zależy od jego procentowej zawartości składników aktywnych (co nie oznacza, że zawsze więcej znaczy lepiej). Na skład produktu należy jednak patrzeć kompleksowo, ponieważ analiza każdego składnika z osobna nie daje pełnego obrazu skuteczności całego kosmetyku. Czego zatem szukać w produktach oznaczonych jako naturalne? Znajdziemy w nich:
- oleje roślinne, np. arganowy, jojoba, makadamia,
- naturalne certyfikowane masła, np. shea, kakaowe,
- hydrolaty,
- olejki eteryczne,
- konserwanty (są niezbędne, by produkt się nie psuł), np. niektóre alkohole, tocopherol czy olejki eteryczne.
Podsumowując, kosmetyki naturalne potrafią być wysoce skuteczne. Wszystko zależy od ich składu i proporcji zastosowanych składników. Są przyszłością kosmetologii i pielęgnacji – natura ma nam wiele do zaoferowania.
Artykuł sponsorowany