28
02
2024
Kwasy w pielęgnacji twarzy. Poznaj rodzaje kwasów, stosowanie i efekty
fot. materiały prasowe
Kwasy kosmetyczne na twarz sprawdzają się świetnie, jeśli mamy
problemy z nadmiernie widocznymi porami, zaskórnikami,
niedoskonałościami, widocznymi oznakami starzenia
czy przetłuszczającą się skórą.
Można włączyć je do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej
lub przeprowadzać kuracje z kwasami kilka razy do roku.
Dowiedz się, jak stosować kwasy kosmetyczne
i jakie wyróżniamy ich rodzaje.
fot. materiały prasowe
Jak stosować kwasy na twarz?
Pielęgnacja cery podczas kuracji kwasami Jak stosować kwasy na twarz? W niewielkich stężeniach większość z nich można aplikować na skórę codziennie. Jeśli jednak decydujesz się na intensywną kurację, możesz skorzystać z zabiegów w gabinetach lub nakładać np. serum na twarz z wyższym stężeniem przez około 3-4 tygodnie. Po tym czasie należy zrobić przerwę. Takie kuracje można przeprowadzać 2-3 razy do roku. Gdzie kupić kwasy kosmetyczne? Ich szeroki wybór znajdziesz w drogeriach i sklepach internetowych z produktami do pielęgnacji twarzy!
Pielęgnacja twarzy po kwasach
Pamiętaj o tym, że kwasy mają intensywne właściwości złuszczające, dlatego pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami musi być dopracowana. Pamiętaj o intensywnym nawilżaniu i odżywianiu skóry. Stosuj kosmetyki delikatne i niedrażniące, które wiesz, że mają dobry wpływ na Twoją cerę. Zdecydowanie nie jest to dobry moment na testowanie nowości, które zawsze ciągną za sobą drobne ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Za podstawowe zasady pielęgnacyjne po kwasach można uznać:
– delikatne oczyszczanie nawilżającą pianką do twarzy dwa razy dziennie – rano i wieczorem,
– unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie kremów z wysoką ochroną SPF,
– stosowanie kremów o właściwościach nawilżających i kojących – mogą mieć w składzie panthenol, alantoinę czy ektoinę,
– nakładanie na noc wysoce odżywczych kremów o treściwej konsystencji.
fot. materiały prasowe
Kwasy na twarz – po jakim czasie efekty?
Po zastosowaniu większości kwasów złuszczanie może trwać nawet do 14 dni. To znaczy, że po około 3 tygodniach od zabiegu można spodziewać się widocznych efektów. W przypadku kuracji niewielkimi stężeniami ten czas może wydłużyć się do około 4-5 tygodni od rozpoczęcia pielęgnacji kwasami, jednak warto wiedzieć, że wówczas proces regeneracji, gojenia i złuszczania przebiega znacznie łagodniej. Skóra nie złuszcza się w aż tak widoczny sposób, a ewentualne podrażnienia są znacznie mniej dostrzegalne i nieuciążliwe. Oba modele stosowania kwasów mają swoje wady i zalety. Pierwszy jest polecany dla osób ze skórą tłustą, z trądzikiem i niedoskonałościami, natomiast drugi rekomendowany jest w przypadku cer wrażliwych, naczynkowych i suchych.
Wiesz już, jak wygląda pielęgnacja twarzy podczas kuracji kwasami i po jakim czasie możesz spodziewać się efektów. Pewnie zastanawiasz się, jakie kwasy na twarz wybrać. Poniżej omówimy najpopularniejsze propozycje.
Kwas fitowy – działanie
Kwas fitowy jest silnym antyoksydantem, pozwalającym na opóźnienie momentu, w którym na skórze pojawią się pierwsze oznaki starzenia. Utrudnia powstawanie przebarwień na skórze, działa w sposób kojący i rozjaśniający. Ma właściwości złuszczające i reguluje wydzielanie przez skórę łoju, ale także nawilżające i uelastyczniające skórę. Kwas może być jednak stosowany także jako składnik kosmetyków, poprawiający ich konsystencję oraz konserwant, wydłużający ich trwałość.
Kwas fitowy – dla jakiej cery?
Kwas fitowy w kosmetyce jest często reklamowany jako produkt uniwersalny do stosowania przez każdego. Ze względu na właściwości złuszczające i regulujące, jest chętnie stosowany przez posiadaczki cer problematycznych. Dzięki działaniu wyrównującemu koloryt, kwas fitowy na naczynka może sprawdzić się perfekcyjnie. W związku z delikatnym działaniem kwasu fitowego może być on stosowany nawet przez posiadaczki cery wrażliwej, jednak w niewielkich stężeniach.
Kwas AHA, kwas BHA i kwasy PHA
Kwasy AHA, BHA i PHA to rodzaje kwasów kosmetycznych, które chętnie stosowane są w szczególności w okresie jesiennym. Mają silne działanie regenerujące, złuszczające i wyrównujące koloryt. Tego rodzaju kwasy kosmetyczne pozwalają zniwelować widoczność pierwszych oznak starzenia, wygładzić cerę czy nawilżyć ją w niskich stężeniach. Jakie wyróżniamy kwasy kosmetyczne w ramach tych grup?
Kwas salicylowy na twarz
Kwas salicylowy to kwas BHA. Idealnie nadaje się do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i problematycznej. Często bywa wykorzystywany także w terapii stóp z problemem nadmiernie rogowaciejącego naskórka. Ma on silne działanie regulujące wydzielanie sebum, co nierzadko owocuje zmniejszoną ilością niedoskonałości na skórze. W przypadku pielęgnacji skóry trądzikowej można stosować go codziennie w niewielkich stężeniach. Cery wrażliwe powinny na niego uważać, jednak nie znaczy to, że muszą z niego całkowicie rezygnować. Najlepiej jeśli w takiej sytuacji będzie stosowany raz do dwóch razy w tygodniu. Kwas mlekowy na twarz Kwas mlekowy jest niezwykle popularny i dość dobrze tolerowany przez większość cer. W sytuacji, w której stosuje się niskie stężenia, może mieć działanie nawilżające, natomiast w większych – złuszczające. Można znaleźć go w piankach do mycia, kremach, serach, żelach i innych produktach do codziennego lub okazjonalnego stosowania. Może być bezpiecznie wykorzystywany przez posiadaczki cer suchych, starzejących się, z przebarwieniami.
Kwas migdałowy na twarz
Jeśli szukasz czegoś, co pomoże zmatowić cerę lub spłycić zmarszczki, wybierz kwas migdałowy. Pielęgnacja po zabiegu z wykorzystaniem wyższych stężeń tego kwasu powinna być silnie nawilżająca. Kuracje z kwasem migdałowym 30% można przeprowadzać raz lub dwa razy do roku. Jeśli jednak masz cerę wrażliwą, postaw na łagodniejsze działanie – wówczas wybierz kwas 10% i nakładaj go na twarz codziennie przez kilka tygodni. Pielęgnacja skóry po kwasie migdałowym powinna polegać na łagodnym oczyszczaniu, stosowaniu toników i emulsji o fizjologicznym pH, a także silnie nawilżających kremów, które wspomogą warstwę hydrolipidową.
Więcej na temat kwasów – stosowania i pielęgnacji znajdziesz na OhMyFace – portalu o treściach pielęgnacyjno-wizażowych.
Materiał zewnętrzny