21
07
2024
Jak skutecznie pozbyć się cieni pod oczami? Dermatolog zdradza sekret
Instagram @christinanadin
Skóra pod oczami wymaga odpowiedniej i kompleksowej
pielęgnacji – naskórek w tym miejscu jest bowiem dużo cieńszy
niż na policzkach czy ciele. Na rynku nie brakuje specjalistycznych kremów
pod oczy, których głównym zadaniem jest odpowiednie nawodnienie
i napięcie narażonej na zmarszczki oraz cienie okolicy twarzy.
Jak wybrać produkty, które idealnie dopasują się do naszych
indywidualnych potrzeb? Zdaniem dermatolożki wiedza i znajomość
swojej skóry to podstawa.
Instagram @i.care.about.my.skin
Cienie pod oczami – przyczyny
„Istnieją trzy główne przyczyny powstawania cieni pod oczami.
Pierwszą z nich jest pigmentacja, drugą cienka skóra, a trzecią
zapadnięcia pod oczami w wyniku procesu starzenia się. Bardzo ważne
jest, aby leczyć odpowiednią przyczynę. Wiele osób myśli, że krem pod
oczy może pomóc w przypadku cieni, ale jeśli te spowodowane są
utratą objętości, to w żaden sposób nie zadziała” – wyjaśniła Kate Kerr, popularna brytyjska dermatolożka.
Dermatolożka wyjaśniła również, że pigmentacja to najczęstsza przyczyna cieni pod oczami w przypadku osób o ciemniejszej karnacji. Niewykluczone jednak, że te pojawiają się również w wyniku stanu zapalnego lub mechanicznego tarcia skóry (na przykład podczas zmywania makijażu oczu).
Naturalnie cienka skóra wokół oczu oznacza, że można zobaczyć żyły i mięśnie pod nią, co sprawia, że cienie są bardziej widoczne.
Zapadnięcie pod oczami jest najczęściej „spowodowane utratą objętości, która następuje z wiekiem” – powiedziała Kerr. Ta utrata jędrności i elastyczności tworzy „rów”, który powoduje widoczne cienie w okolicy oczu.
Instagram @i.care.about.my.skin
Jak uniknąć cieni pod oczami? 3 kluczowe składniki
Wraz ze świadomością przyczyn cieni pod oczami, łatwiej dobrać pielęgnację tak, by ta odpowiednio działała na indywidualne potrzeby. Zdaniem dermatolożki kluczowe są 3 składniki, które skutecznie pomogą zapobiegać powstawaniu cieni pod oczami.
Witamina C:
„Jeśli cienie pod oczami są spowodowane pigmentacją, warto sięgać po składniki, które stabilizują melanocyty, aby zapobiec aktywacji pigmentu” – doradza Kerr, sugerując, by zwracać uwagę na takie składniki jak kwas L-askorbinowy, czyli silną formę witaminy C, która może w tym pomóc. „Wskazane jest również bardzo delikatne traktowanie oczu oraz używanie dużej ilości kremu z filtrem przeciwsłonecznym”.
Retinol:
Jeśli cienie pod oczami są spowodowane cienką skórą, używanie kremu pod oczy na bazie retinolu pomoże wzmocnić ten obszar i stworzyć grubszą barierę ochronną, która ukryje naczynia krwionośne pod skórą.
Zabiegi kosmetyczne:
Jeśli cienie pod oczami są spowodowane brakiem objętości ze względu na naturalny proces starzenia się skóry, jedyną znaną metodą zapobiegania jest zabieg kosmetyczny, taki jak wypełniacz. Poduszeczki tłuszczowe przesuwają się i zmniejszają wraz z wiekiem, co powoduje utratę objętości, i nie ma sposobu, aby to naturalnie zreplikować.
Instagram @i.care.about.my.skin
Jak zmniejszyć widoczność cieni pod oczami?
Popularne powiedzenie głosi: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Na to pierwsze bywa jednak czasem za późno. Czy to oznacza, że nie ma sposobu, by zamaskować obecne i widoczne już cienie pod oczami? Nie, wręcz przeciwnie. Zdaniem Kerr istnieje kilka skutecznych sposobów, by zminimalizować wygląd cieni, gdy te są już obecne na skórze.
Podstawą w kwestii pielęgnacji jest stosowanie kremów pod oczy odbijających światło. Te nie tylko skutecznie zadbają o skórę za
sprawą składników aktywnych, ale i natychmiastowo i widocznie
zmniejszą widoczność cieni pod oczami za sprawą
drobinek rozświetlających.
Kerr zwraca jednak uwagę, że jest to jedynie chwilowe rozwiązanie, podobnie zresztą jak zabiegi kosmetyczne (w tym wypełniacze). „W pewnym wieku cienie pod oczami są nieuniknione. Choć jest mnóstwo tymczasowych sposobów, na ukrycie procesu starzenia się kóry, żadne nie zagwarantują trwałego i stale skutecznego efektu”.