04
01
2024
Czy makijaż powoduje trądzik? Sprawdź, jak wpływa na cerę
Instagram @wefelicia
Czy makijaż może powodować trądzik?
Odpowiedź jest niejednoznaczna.
Kosmetyki kolorowe jako takie nie mają
wpływu na wysyp niedoskonałości.
Pomalowanie się tymi produktami nie powinno być winowajcą wyprysków czy uczulenia. Jednak to nie znaczy, że w konkretnych sytuacjach makijaż nie będzie odpowiadać za wysyp niedoskonałości. Konkretne składniki, sytuacje lub sposób ich użycia faktycznie mogą powodować pogorszenie stanu cery.
Instagram @wefelicia
Makijaż a trądzik: co trzeba wiedzieć?
Podstawowym czynnikiem powodującym wypryski
jest niewłaściwy demakijaż.
Niedokładne usunięcie kosmetyków kolorowych z twarzy powoduje zapychanie się porów, przetłuszczanie się cery oraz stany zapalne, a to w konsekwencji grozi wysypem niedoskonałości na cerze. Z powodu niezbyt dokładnego oczyszczania cery, resztki podkładu czy cieni do powiek wnikają głęboko w pory i zagłębienia na skórze, a następnie zanieczyszczają i zapychają je, a to w efekcie powoduje pojawienie się na cerze czarnych zaskórników, ale także tzw. whiteheads oraz bolesnych cyst i pryszczy.
Tak więc zadbaj o dokładny demakijaż, by zapobiegać wypryskom. Dogłębne oczyszczanie cery jest szczególnie konieczne wtedy, kiedy masz na sobie wyjątkowo mocny makijaż, np. po imprezie czy randce. W takich sytuacjach koniecznie wykonaj podwójne oczyszczanie: najpierw zmiękcz kosmetyki i wstępnie je usuń za pomocą olejku do mycia twarzy.
Następnie umyj twarz mocniejszym produktem,
np. żelem, kremem czy pianką z dodatkiem kwasów.
Te kosmetyki zapewnią dokładne oczyszczanie porów,
odświeżenie cery oraz zmycie ze skóry zanieczyszczeń.
Instagram @wefelicia
Czy silikony w kosmetykach powodują trądzik?
Silikon to popularna substancja
wykorzystywana w kosmetykach.
Pojawia się w licznych produktach do stylizacja i pielęgnowania włosów, ale także w kosmetykach kolorowych. Szczególnie często jest dodawana do podkładów i primerów. Powodują one efekt wygładzenia cery i ślizgania się po niej innych kosmetyków – bazy z silikonami sprawiają więc, że widoczność porów jest zredukowana, a kolejne warstwy produktów aplikuje się z łatwością.Same w sobie silikony są w pełni bezpieczne do użytku i niealergizujące. Jednak stosowane w nadmiarze, pozostawiane na skórze na zbyt długi czas lub niewłaściwie zmywane mogą zatykać pory oraz powodować pojawianie się trądziku. Tak więc stosuj primery czy podkłady z silikonami z umiarem: nie maluj się nimi codziennie, a tylko na wyjątkowe okazje. Staraj się także zmywać je jak najszybciej po przyjściu do domu.
Wykorzystaj też metodę podwójnego oczyszczania: w ten
sposób usuniesz wszelkie pozostałości silikonów na skórze.
Polecamy: Pastelowy makijaż Peach Fuzz
Instagram @wefelicia
Data ważności kosmetyków: czy warto ją sprawdzać?
Finalnie, powodem wysypu niedoskonałości po makijażu
mogą być stare, przeterminowane kosmetyki.
Produkty kolorowe, tak jak i każde inne kosmetyki, mają swój termin przydatności do użytku. Zwykle na opakowaniu nie znajdziesz żadnej konkretnej daty, jednak znaczenie ma data produkcji, data otwarcia oraz tzw. shelf life, a więc okres przydatności kosmetyków zanim jeszcze zostaną otwarte. Utlenianie się, namnażanie się bakterii i pochłanianie wilgoci – to wszystko powoduje, że ulubione kosmetyki kolorowe po jakimś czasie przestają być bezpieczne do użycia.
I tak, zwróć uwagę na okres po otwarciu – wyznacza go na opakowaniu produktu symbol słoiczka z liczbą i literą. Może być to np. 6M, co oznacza, że kosmetyk należy zużyć w ciągu 6 miesięcy od otwarcia. Natomiast data produkcji ukryta jest za specjalnym kodem producenta, którego znaczenie można sprawdzić online. Następnie należy określić typ kosmetyku i sprawdzić jego średni okres przydatności, by wiedzieć, jak długo dany produkt może nam posłużyć. I tak, w przypadku kosmetyków do makijażu zwykle jest to okres od 3 lat (tusze do rzęs) do nawet 5 lat (produkty sypkie, jak pudry i cienie do powiek).
Dodatkowo jeśli zauważysz, że twoje kosmetyki z czasem
nabrały dziwnej konsystencji, natychmiast przestań ich używać.
Może to oznaczać ich zjełczenie lub pojawienie się
na ich powierzchni groźnej dla zdrowia pleśni.
Instagram @simply.glowe