28
07
2023
Czy podróżowanie tanimi liniami lotniczymi jest ekologiczne?
Materiały prasowe
Podróżowanie samolotem stało się współcześnie czymś bardzo normalnym, na co w ogromnej mierze wpłynął rozwój tanich linii lotniczych. To pozytywne, że wiele osób może dzięki temu korzystać z dobrodziejstw tego rozwoju. Z drugiej strony powstają pytania o to, czy ten sposób podróżowania jest ekologiczny? Co można powiedzieć na ten temat?
Wyszukiwarka lotów - jak bardzo jest przydatna?
Dla każdego, kto lubi podróżować samolotem, latając w ten sposób praktycznie wszędzie, nawet na drugi koniec świata, dzisiejsze czasy są jak wymarzone. Wystarczy korzystać z tak intuicyjnych wyszukiwarek tanich lotów jak eSky.pl (https://www.esky.pl/tanie-loty), by szybko znaleźć połączenie, które jest na naszą kieszeń. Mamy tu to, co najważniejsze w zasięgu ręki - wszystkie linie w jednym miejscu, elastyczne sposoby poszukiwania lotów, łatwa rezerwacja i odroczone płatności i raty, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ale te okazje to nie jedyne, co zyskujemy, bo za sprawą tej intuicyjnej wyszukiwarki możemy też zarezerwować nocleg i wykupić ubezpieczenie. Jeśli więc planujemy na przykład wypad do Rzymu (https://www.esky.pl/tanie- loty/0/0/ci/rom/rzym), mamy pewność, że wszystko, co niezbędne kupimy w jednym miejscu. Nieprzypadkowo tak prosty sposób na podróżowanie kusi wiele osób, bo zyskujemy nie tylko oszczędności, ale i maksymalny poziom wygody. Z drugiej strony, należy się zastanowić, czy wraz z rosnącymi globalnymi problemami (zanieczyszczenie, zmiany klimatu itp.), podróżowanie tanimi liniami jest ekologiczne Sprawdźmy to!
Tanie linie lotnicze a kwestie ekologiczne
Trzeba przyznać, że samoloty odpowiadają za dość dużą emisję gazów cieplarnianych, szczególnie dwutlenku węgla i tlenku azotu. Tanie linie lotnicze mają na to spory wpływ, gdyż ze względu na duże zainteresowanie tego rodzaju podróżami, ich liczba zostaje zmaksymalizowana. Często wykorzystuje się też do tego celu różne maszyny - starsze, a więc mniej efektywne pod względem paliowym. To tym bardziej ma znaczenie, że tanie loty
są przeważnie krótkodystansowe, co wiąże się z dużą ilością startów i lądowań. Niestety, ale zwiększa to zużycie paliwa, zwłaszcza jak porównamy takie trasy z lotami długodystansowymi.
O czym dodatkowo nie można zapominać?
Bez wątpienia, tanie loty wpływają na jeszcze szybciej i bardziej intensywny rozwój turystyki masowej, zwłaszcza do popularnych miejsc. To jednocześnie wpływa nie tylko na zwiększoną emisję gazów cieplarnianych, ale również na przeciążenie lokalnych zasobów oraz infrastruktury. To zaś nie pozostaje bez wpływu na kształt środowiska naturalnego i pogorszenie życia miejscowej ludności. Z tym problemem borykają się zwłaszcza miejsca o bogatych walorach przyrodniczych oraz kulturowych.
Pozytywne zmiany - o jakich mowa?
Żeby ten problem się nie pogłębiał, potrzeba zwiększenia świadomości podróżnych, aby cena nie była jedynym wyznacznikiem zakupu. Wielu podróżnych niestety nie zwraca uwagę na inne aspekty, nieświadomie wpływając na negatywne zmiany. Niemniej, dzięki temu, że w ostatnich latach mówi się o tym coraz więcej, zmiany w świadomości na pewno nastąpią, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Tym bardziej że branża lotnicza zdaje sobie z tego sprawę, stawiając nacisk na rzecz zrównoważonego rozwoju. Finalnie najwięcej zależy od
podejmowanych przez nich działań. Im więc większa świadomość ekologiczna, tym więcej inicjatyw ograniczających emisję gazów cieplarnianych. Inwestuje się między innymi w bardziej ekologiczne samoloty, wprowadza biopaliwa lotnicze, rozbudowuje nowoczesną technologię wpływającą na efektywniejszą eksploatację floty.
Jak widać, do tego tematu trzeba podejść rozważnie, godząc interesy branży lotniczej i podróżnych, pamiętając o środowisku naturalnym. Ono oczywiście jest tu najważniejsze, dlatego też wszyscy powinniśmy przyczyniać się do tego, by nasz sposób podróżowania był jak najbardziej ekologiczny.
Materiał zewnętrzny