16
06
2015
Książka Ten słynny kostium: Opowieść o modzie i polityce
Instagram @miumag
Powieść niczym kreacja haute couture: olśniewająca, elegancka, ponadczasowa. Od kuchni ukazuje świat tworzącej się amerykańskiej mody.
Ulubiony strój Jackie Kennedy.
Ten słynny kostium
22 listopada 1963 roku pierwsza dama USA towarzyszyła swojemu mężowi w podróży do Dallas w Teksasie, ubrana w jego ulubiony różowy kostium à la Chanel. Wiele ubrań z jej garderoby, w tym także ten, pochodziło z nowojorskiego butiku Chez Ninon, gdzie młoda krawcowa, irlandzka imigrantka o imieniu Kate, pracowała za kulisami, drobiazgowo wykańczając niezapomniane kreacje prezydentowej.
Na kartach książki Ten słynny kostium literackim ściegiem autorka N. M. Kelby łączy ze sobą losy Kate i samej Jackie Kennedy. Bluzka miała zostać wykonana ze szczególnego rodzaju jedwabnej szarmezy. Tkanina była niezrównanie miękka, toteż trzeba było zszyć ją za pomocą czarów i nadziei. Kostium okazał się niewiarygodnie delikatny i dekadencki. Wszystko w nim zdawało się luksusowe i zmysłowe – i na tym polegała jego tajemnica. Kopia czy nie, uszycie czegoś takiego było niewyobrażalne. Cudownie niewyobrażalne.
Ten słynny kostium pokazuje fascynującą historyczną perspektywę Ameryki u progu transformacji, połączoną z wizją zwyczajnej kobiety, która ociera się o świat wielkiej mody.
Ten słynny kostium
Nicole Mary Kelby to amerykańska pisarka polskiego pochodzenia (jej ojciec pochodził z Krakowa), autorka opowiadań i powieści. Mieszka na Florydzie, gdzie pracowała jako reporterka, wydawca i pedagog. Jest autorką pięciu książek, w tym bestsellera In The Company of Angels, wielokrotnie nagradzanej kolekcji opowieści Travel Guide for Reckless Hearts i książki The Constant Art of Being a Writer: The Life, the Work & the Business of Fiction (Writer’s Digest Books). Przez Southern Arts Federation została mianowana Wybitną Południową Artystką.
Jej publikacuje uzyskały liczne nagrody (w tym Złoty Medal od Florida Book Awards), zostały też przetłumaczone na kilka języków, są polecane m.in. przez The Literary Guilg. Nicole Mary Kelby pisze też bloga At Escoffier’s Table, gdzie bada duchowe, etyczne i literackie wpływy sztuki kulinarnej. Jej najnowsze dzieło, Ten słynny kostium, zebrał wiele wspaniałych recenzji od najważniejszych krytyków z całej Ameryki.
Inspirując się prawdziwą historią powstania ikonicznej kreacji Jackie Kennedy, Kelby uszyła wciągającą opowieść o polityce i modzie.
– People
Ten słynny kostium, powieść osnuta wokół nieznanej historii słynnego stroju, z pewnością wyniesie autorkę od kategorii prêt-à-porter do klasy haute couture. Bohaterka Kate poznaje sekrety światka dam z towarzystwa, które często są niedostępne dla osób spoza wyższych sfer. Po publikacji tej idealnie skrojonej książki przyszłość autorki maluje się w różowych barwach.
– The Minneapolis Star Tribune
Wgląd za kulisy przemysłu modowego lat 60. to wspaniała atrakcja. Ale prawdziwym atutem tej książki jest bohaterka, opisana jako silna, niezależna i odważna kobieta, niedająca się stłamsić konwenansom.
– Historical Novel Society
Jackie Kennedy
SEKRETY RÓŻOWEGO KOSTIUMU
Oryginał różowego kostiumu stworzyła w 1961 roku Coco Chanel. Kostium Jackie nie pochodził jednak z pracowni Mademoiselle, a był luksusową reprodukcją wykonaną przez nowojorski salon mody Chez Ninon. Jackie miała demonstrować patriotyzm poprzez noszenie wyłącznie ubrań uszytych w Stanach. Co ciekawe, choć paryska projektantka nie uszyła kostiumu, jej dom mody dostarczył wzór, materiał, guziki i nici. W Chez Ninon jedynie złożono ubranie w całość w procesie zwanym szew po szwie. Żakiet wyszedł spod igły Chez Ninon w 1963 roku i kosztował około 800–1000 dolarów.
Jackie zaprezentowała się w kostiumie przynajmniej sześć razy przed zamachem w Dallas. Tego feralnego dnia, jak miała się zwierzyć według słów biografa Williama Manchester'a, włożyła strój na specjalne życzenie męża, który powiedział: Będą tam te wszystkie bogate republikanki w futrach i diamentowych bransoletach. Musisz wyglądać lepiej niż one. Załóż coś prostego – pokaż tym Teksankom, na czym polega prawdziwa elegancja.
Po zabójstwie prezydenta Jackie odmówiła zdjęcia zakrwawionego kostiumu aż do powrotu do Białego Domu następnego dnia rano. Podobno powiedziała do Lady Bird Johnson: Och, nie... Chcę, żeby zobaczyli, co zrobili Jackowi.
Kostium spakowała do pudełka pokojówka i przekazała matce Jackie, Janet Auchincloss, która sześć miesięcy później oddała go do państwowego archiwum z adnotacją Kostium i torebka Jackie noszone 22 listopada 1963. Strój nigdy nie został wyprany i przechowywany jest w miejscu niedostępnym dla zwiedzających, w pomieszczeniu o kontrolowanych parametrach powietrza. Dokładne miejsce jego pobytu utrzymuje się w tajemnicy od lat.
Z kolei słynny kapelusik Jackie zaginął zaraz po powrocie do Waszyngtonu. Ostatni raz widziany był na oddziale ratunkowym w szpitalu Parkland Memorial Hospital w Dallas.
W tamtym czasie mało kto wiedział, że kostium w rzeczywistości miał różowy kolor: w 1963 roku wszystkie gazety były czarno-białe, wiadomości telewizyjnych także nie nadawano w kolorze. Dopiero jedenaście miesięcy później magazyn Life opublikował specjalny raport na temat ustaleń poczynionych przez komisję Warrena. W wydaniu tym zamieścili osiem kolorowych fotografii.
Caroline Kennedy, jedyna żyjąca prawna spadkobierczyni Jackie, w 2003 roku oficjalnie przekazała kostium na własność archiwum państwowego. Warunek zapisany w umowie stanowi jednak, że strój nie może być pokazywany publicznie przed 2103 rokiem. Po upływie stuletniego kontraktu spadkobiercy Kennedych mogą – jeśli zechcą – renegocjować prawo do wystawienia kostiumu.