02
04
2015
From Vera to Veruschka: Album wydawnictwa Rizzoli
From Vera to Veruschka
Po śmierci włoskiego fotografa Johnny'ego Moncada w 2011 roku, córka odkryła w bagażniku jego samochodu trzy tysiące niepublikowanych zdjęć, które zostały tam szczelnie zamknięte czterdzieści lat wcześniej.
To portrety wspaniałej modowej legendy, Veruschki, które ukazują ją zarówno w pięknie inscenizowanych i nieformalnych pozach, jak i ubraną w stroje od najlepszych mediolańskich projektantów, w tym Valentino, Sorelle Fontana, Antonelli, Trico, Biki, Forquet i Lancetti.
Niiepublikowane nigdy wcześniej zdjęcia opowiadają historię narodzin supermodelki, ikony amazońskiej perfekcji znanej po prostu jako Veruschka. W latach 60. to ona była najbardziej magnetyczną i egzotyczną twarzą, choć stała się sławna dopiero, kiedy Moncada umieścił ją przed obiektywem. Największy rozgłos zyskała seria ich wspólnych zdjęć, jaka powstała w ciągu trwających ponad miesiąc wakacji, podczas których odwiedzili Capri, Sardynię oraz Rzym.
From Vera to Veruschka
From Vera to Veruschka
Zdjęcia Moncady z 1963 i 1964 roku stanowią nieocenione źródło inspiracji dla miłośników stylu lat 60. i mody włoskiej. Fotograf za pomocą spokojnych, nastrojowych portretów oraz pozowanych, artystycznych zdjęć, był w stanie uchwycić nie tylko energię i szyk tamtej dekady, ale także uwiecznić wdzięk intrygującej postaci jaką pozostawała Veruschka.
– Johnny był pierwszym fotografem, który pozwolił mi poczuć się swobodnie przed obiektywem. – wyznała Veruschka we wstępie do albumu Rizzoli, który szczegółowo przedstawia jej przemianę ze zubożałej studentki sztuki w legendarną supermodelkę.
Album opatrzony tekstami Franci Sozzani, Hamish'a Bowles i innych branżowych osobowości, stanowi zbiór powalających, nieznanych dotąd prac oddających piękno i czar ponadczasowej ikony.
From Vera to Veruschka
Muza artystów, pierwsza supermodelka
Urodzona jako Vera von Lehndorff w niemieckiej prowincji Prus Wschodnich, córka hrabiego, który stał się kluczowym członkiem Niemieckiego Ruchu Oporu. Gdy miała 5 lat, jej ojciec został skazany na śmierć za udział w Operacji Walkiria, nieudanym zamachu na Adolfa Hitlera.
Vera razem z siostrami została oddzielona od matki i wysłana do prowadzonego przez SS domu dziecka, gdzie przebywała aż do zakończenia II wojny światowej. Jako nastolatka chciała zostać artystką, dlatego w wieku 20 lat przeniosła się do Florencji, by spełniać swoje marzenia. W stolicy Toskanii odkrył ją fotograf Ugo Mulas, który zaproponował pracę modelki. Wkrótce młoda debiutantka przeniosła się do Nowego Jorku, ale nie wpasowywała się w ówczesny kanon piękna i zrezygnowana powróciła do Włoch, gdzie Moncada dał jej drugą szansę.
– Nasze spotkania wiele dla mnie znaczyły i całkiem zmieniły mój punkt widzenia na bycie modelką. Czas pracy z Johnnym był wspaniały i wyzwalający. Jak sen... – wspomina Veruschka. – To we Włoszech wszystko się zaczęło. Tam też Johnny zrobił mi pierwsze zdjęcia.
Po sesjach z Moncadą modelka radykalnie się zmienia: przyjmuje egzotycznie brzmiący pseudonim, eksperymentuje ze stylem ubierania i próbuje sprawiać wrażenie pewnej siebie artystki. Dzięki temu zostaje zauważona, a charakterystyczny wygląd pozwala jej w końcu zabłysnąć i trwale ugruntować pozycję w branży. Szalona era 60s to punkt kulminacyjny jej kariery – jest wówczas jedną z najlepiej zarabiających modelek, rozchwytywaną przez najznakomitszych fotografów z Helmutem Newtonem na czele, regularnie pozującą na okładkach VOGUE'a.
POLECAMY: Pełną biografię Veruschki można przeczytać tutaj.
From Vera to Veruschka
From Vera to Veruschka, RIZZOLI, €69, Net-a-porter >>>