25
09
2015
Dior i ja. Osobista autobiografia mistrza New Look
Dior i ja
New Look – dwa słowa, które jednoznacznie kojarzą się z postacią Christiana Diora. Słynna kolekcja z 1947 roku stała się synonimem ponadczasowej elegancji i francuskiego luksusu.
Jaki legendarny kreator był poza pracownią?
Historię, którą projektant snuje w autobiografii Dior i ja, można podzielić na trzy zasadnicze części.
Opowieść zaczyna się od przełomowego momentu: Christian rezygnuje z posady u Lucien'a Lelong'a i tworzy markę pod własnym nazwiskiem. Ciężka praca, zaangażowanie, niezliczone rozmowy z bankierami i dużo szczęśliwych zbiegów okoliczności – oto recepta Diora na powodzenie.
Na ten czas w jego życiu składa się mnóstwo radości, ale i niepewności, bo istnieje spory kontrast między jego wizerunkiem medialnym a prawdziwą naturą, skrzętnie skrywaną i ujawniającą się nielicznym.
Kolejne karty opisują struktury domu mody, jego sposób funkcjonowania, a wreszcie proces tworzenia kolekcji od samych podstaw. Kreator wspomina także o tym, jak z niewielkiego lokalu przy Avenue Montaigne 30 w Paryżu przeniósł się do dużego oddziału w Nowym Yorku. Te rozdziały obfitują również w ciekawostki dotyczące modowej branży i dobitnie obrazujące realia epoki.
Warto zwrócić uwagę na to, że pokazy trwały wówczas dwie godziny, były organizowane w kameralnych pomieszczeniach, a widzowie nie mieli możliwości fotografowania pięknych strojów.
Instagram @miumag
Finał książki stanowi swego rodzaju rozliczenie się Christiana z własną przeszłością. Projektant wraca do czasów dzieciństwa w Granville, młodości na studiach dyplomatycznych w Paryżu czy prób otwarcia lukratywnej galerii sztuki.
Autobiografia Dior i ja po raz pierwszy została wydana w 1956 roku, kilkanaście miesięcy przed śmiercią kreatora. 215 stron osobistej historii francuskiego mistrza ukazało się również w Polsce nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.
MIUMAG poleca: