08
11
2014
Wieszak na Wybiegu: Na czym polega praca bookera?
The Coveteur
Czy modelki naprawdę żywią się wacikami, sypiają po 3 godziny na dobę i czytają wyłącznie VOGUE'a? Tego wszystkiego dowiecie się z felietonów Marty Nowackiej - modelki i autorki bloga Wieszak na Wybiegu. Dzisiaj kolejny odcinek z serii, tym razem o pracy bookerki, w której od niedawna realizuje się nasza ekspertka, wspierając modelki reprezentowane przez krakowski oddział agencji AS Management - Hysteria Models.
O trudnym zawodzie bookera
Podziwiając spektakularne sukcesy top modelek, często zapominamy, że to zasługa całego grona osób, które poświęciły ich karierom wiele miesięcy ciężkiej pracy i nieprzespanych nocy. Osób, które prowadziły je za rękę od samego początku, a na każdym zakręcie kierowały we właściwą stronę. Osób, którym modelki płakały przez telefon, żaliły się z niepowodzeń i ufały w 100 procentach. O kim mowa? Oczywiście o bookerach.
The Coveteur
Booker to w największym skrócie pracownik agencji, który zajmuje się wszelkimi sprawami dotyczącymi modelek i modeli. Decyduje o przyjęciu nowych twarzy, a później rozwija ich karierę poprzez budowanie portfolio, wysyłanie na castingi, organizację zleceń.
Dlaczego ten zawód staje się coraz modniejszy i popularniejszy? Po pierwsze jest całkowitym zaprzeczeniem monotonii - każda modelka to inna osobowość, inny typ urody, a więc dla każdej należy szukać różnych możliwości. Niektóre dziewczyny zaczną zarabiać pierwsze pieniądze w Polsce jako modelki komercyjne lub stricte wybiegowe, z kolei część wyjedzie na zagraniczne kontrakty, aby zbierać zdjęcia do książki i zdobywać doświadczenie.
To właśnie do zadań bookera należy wybór odpowiedniego dla modelki rynku, wszak inaczej wygląda praca w Paryżu, który wymaga naprawdę minimalnych wymiarów i maksymalnego wzrostu, a inaczej w Tokio i Pekinie, gdzie z powodzeniem zarabiają także niższe modelki.
The Coveteur
Jak zostać bookerem? Tego nie można nauczyć się na żadnych studiach. Warunek konieczny do zdobycia pracy w każdej dobrej agencji modelek to biegła znajomość różnych języków - obowiązkowo angielskiego, choć każdy dodatkowy język obcy ułatwi komunikację z międzynarodowymi agencjami.
Dodatkowo ważne, by booker nie był osobą zamkniętą w sobie, wstydliwą i mało komunikatywną, bo jego stanowisko wymaga nieustannego kontaktu z ludźmi. Jako pośrednik między modelką a klientem oraz modelką a zagraniczną agencją, booker musi w razie problemów szybko reagować i niemal 24 h na dobę być pod telefonem.
Jeśli modelki mają zaufanie do swojego opiekuna, często staje się on również przyjacielem i powiernikiem. Praca w modelingu nie należy do najlżejszych, a któż wie o tym lepiej niż osoby z branży? Modelkom z trudem przychodzi trzymanie odpowiedniej diety podczas mieszkania z rodzicami, rozmowa o rozłące z chłopakiem czy imprezowanie ze znajomymi, dla których dodatkowe 3 cm w biodrach są zupełnie niezauważalne. Wtedy dobrze mieć przy boku kogoś, kto doradzi, bo rozumie.
Zawód bookera wymaga pełnej odpowiedzialności. Kierując karierą danej modelki, nie można nagle zrezygnować i zaniedbać wypracowanych do tej pory sukcesów. Nie wypada zostawić dziewczyn bez pomocy, gdy wyruszają na drugi koniec świata - często lecąc pierwszy raz samolotem, ze słabym angielskim i strachem przed wielkim światem. Booker musi mieć świadomość, że po części to od niego zależy, czy dana modelka da sobie w ogóle radę w przemyśle zwanym modą.
The Coveteur
POLECAMY:
Dlaczego tak trudno lubić modelki?
Największe zagrożenia modelingu
FOLLOW Wieszak na Wybiegu